Protokol yalnız kaldı

ODTÜ Kongre ve Kültür Merkezi'ndeki 2. Bilişim Şûrası'na ne öğrenciler ne de rektör Prof. Dr. Ural Akbulut katıldı.

ANKARA - ODTÜ Kongre ve Kültür Merkezi'ndeki 2. Bilişim Şûrası'na ne öğrenciler ne de rektör Prof. Dr. Ural Akbulut katıldı. YÖK yasa tasarısı TBMM'den geçerse istifa edeceğini belirten Prof. Akbulut, Başbakan Tayyip Erdoğan ve Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik'in bulunduğu şûraya katılmak yerine, YÖK tasarısını protestoyu tercih etti.
İki gün sürecek şûranın açılışına Erdoğan, Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, Çelik, Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun ile bürokratlar katıldı. Erdoğan, hedeflerinin 10 yılda 500 bin kişilik bilişim işgücü yaratmak olduğunu, bu yolla bilim göçünün engelleneceğini söyledi. AB'deki yeni ekonomik düzenin 'bilgi ekonomisi' olduğunu söyleyen Erdoğan, "Bu yeni düzende, dünya pazarlarında rekabeti düşük emek maliyetleriyle yakalamaya çalışan bir toplum olmaktan kurtulacağız" dedi.
Erdoğan, Türkiye'nin yaklaşık 1 trilyon euro'luk dünya bilişim pazarından sadece binde 22'lik pay alabildiğine, 100 kişi başına dört bilgisayar düştüğüne ve nüfusun ancak yüzde 6'sının internete bağlanabildiğine dikkat çekti. Eski DSP milletvekili ve şûrayı düzenleyen Türk Zekâ Vakfı Başkanı Emrehan Halıcı'nın ise hükümete 'Gerginlik yaratmayın' çağrısı yaptığı şûraya, öğrenciler katılmadı. Böylelikle, ODTÜ'deki hemen her konferansta yaşanan 'protesto' gösterisi de olmadı.