PSK, 40 yıl sonra legal siyaset için Türkiye'de

PSK, 40 yıl sonra legal siyaset için Türkiye'de
PSK, 40 yıl sonra legal siyaset için Türkiye'de
Kürt sorununun çözümünde silahlı mücadeleyi reddedip federasyonu savunan Kürdistan Sosyalist Partisi'nin (PSK) yöneticileri yasal olarak faaliyette bulunmak üzere 40 yıl sonra Diyarbakır'a döndü.

RADİKALTürkiye 'de 1974 yılında yasadışı olarak kurulan, Kürt sorununun çözümünde silahlı mücadeleyi reddedip federasyonu savunan Kürdistan Sosyalist Partisi (PSK), yasal olarak faaliyette bulunmak üzere 40 yıl sonra Türkiye'ye döndü. Dün Diyarbakır Havalimanı'nda karşılanan PSK Genel Sekreteri Mesud Tek, "35 yıl sonra Türkiye'ye geri dönebildim. Dönüşüm umarım Kürt özgürlük mücadelesine ve sorununun demokratik ve barışçıl yolla çözümüne katkı sağlar" dedi.

Türkiye'de 1974 yılında Kemal Burkay tarafından kurulan, Kürt sorununun çözümünde silahı ve şiddeti reddeden, federasyona dayanan bir çözümü savunan PSK, 2014 yılında yaptığı 10'uncu kongresinde aldığı yasal siyaset için Türkiye'ye dönme kararını böylece hayata geçirmiş oldu.

200 KİŞİ KARŞILADI

1980 yılının başında yurt dışına çıkan ve 12 Eylül 1980 askeri darbesi nedeniyle bir daha dönemeyen partinin genel sekreteri Mesud Tek ve 40 kişilik partili grubu 35 yıl sonra döndükleri Diyarbakır'da havaalanında yaklaşık 200 kişilik grup tarafından coşkuyla karşılandı. Havaalanı önünde, ellerinde Kuzey Irak Bölgesel Yönetiminin kullandığı Kürt bayrakları ve parti flamalarıyla bekleyen partililer sık sık Türkçe ve Kürtçe, 'Kürdistan'a özgürlük', 'Yaşasın Kürdistan Sosyalist Partisi' sloganları attı.

2003 yılında yapılan 7'nci kongrede Kemal Burkay'ın kendi isteğiyle Genel Sekreterlik görevinden ayrılmasından sonra yerine getirilen Mesud Tek, havaalanında yaptığı kısa konuşmada, 35 yıl sonra Türkiye'ye geri dönebildiğini söyledi. Tek, "35 yıldır mücadelemizi yurt dışında sürdürüyorduk. 10'uncu kongrede aldığımız legal siyasete dönme kararını hayata geçirmek için geri döndük. Dönüşüm umarım Kürt özgürlük mücadelesi ve Kürt sorununun demokratik ve barışçıl bir yolla çözümüne katkı sunar" dedi.

DHA Ramazan YAVUZ-Serdar SUNAR