Putin gelmiyor!

Putin gelmiyor!
Putin gelmiyor!
Rusya Devlet Başkanı Putin'in 14-15 Ekim'de yapması planlanan ziyaret Kasım ayına ertelendi. Başbakan Erdoğan'la bir telefon yapan Putin'in erteleme kararını bu görüşmede aldığı bildirildi.

Radikal.com.tr – Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in 14-15 Ekim tarihlerinde Türkiye'ye yapması planlanan ziyaretin Kasım ayına ertelendiği bildirildi. Rus kaynaklara dayandırılan habere göre, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile önceki gün bir telefon görüşmesi yaparak ziyareti erteleme kararı alan Putin Kasım’da gelecek. Ertelemenin gerekçesine ilişkin olarak herhangi açıklama yapılmadı. Putin Türkiye-Rusya arasında ortak bakanlar kurulu gibi çalışan Üst Düzey İşbirliği Konseyi (ÜDİK) toplantısı için Türkiye'ye gelecekti. Ancak Kremlin’den bugüne kadar ziyaretle ilgili herhangi bir resmi teyit yapılmamıştı. Ziyarette başta Suriye konusu olmak üzere ekonomik, ticari ve kültürel ilişkilerin ele alınması bekleniyordu.

 

HABER YORUM  
Fehim Taştekin


Türkiye ile kafa kafaya gelmek istemiyor


Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Türkiye ziyareti, Suriye krizinin çözümünde iki ülkenin farklı çözüm planlarının birbirine yakınlaşması açısından önemliydi. Ancak Erdoğan’ın temmuzdaki Moskova ziyaretinden beri iki ülkenin birbirine zıt pozisyonları değişmedi. Görebildiğim kadarıyla Putin, bir yandan Ankara’nın Suriye politikasından ciddi şekilde rahatsız diğer yandan Türkiye ile stratejik ilişkileri çok önemsiyor. Türkiye ile Suriye konusunda kafa kafaya gelmekten kaçınıyor.
Türkiye ile ilişkiler için Suriye’yi, Suriye için de Türkiye’yi feda etmek istemiyor. Ziyaretin iptal edilmesi Suriye’de ortak çözüm konusunda tarafların müşterek noktalardan henüz uzak olduğunu gösteriyor. Rusya’daki kaynaklarım birkaç gün öncesinden Putin’in ziyareti erteleyebileceğini söylerken Suriye meselesindeki temel farklılıklara dikkat çekmişti. Akçakale’deki can kayıpları yüzünden Türkiye’nin hassasiyeti tavan yapmışken Putin’in de Suriye’ye kalkan olan pozisyonuyla Ankara’da gerilimli bir zirveye yol açmaktan imtina etmiş olması anlaşılır bir durum.