Putin Türkiye'de

Putin Türkiye'de
Putin Türkiye'de
Rusya Devlet Başkanı Putin'in daha önce belindeki ağrılar nedeniyle ertelenen Türkiye ziyareti başladı.

İSTANBUL - Putin'in ziyareti, Suriye'deki çatışmaların doruğa ulaştığı şu günlerde kritik önem taşıyor. Suriye sınırına yerleştirilecek Patriot savunma sistemleri ile Suriye'de yaşananlar masada olacak. Erdoğan ile Putin'in görüşmesinde ilk konu "Putin'in bel ağrıları"ydı. Putin bel ağrıları yüzünden oturmakta zorluk çekerken Başbakan Erdoğan Putin'e yardım etti. Putin, Ekim ayı başından beri Türkiye dahil yurtdışı gezilerini rahatsızlığı nedeniyle ertelemişti.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'i taşıyan uçak, öğle saatlerinde Atatürk Havalimanı'na indi. Bu çerçevede Devlet Konukevi ve çevresinde, sabah saatlerinden itibaren güvenlik önlemleri üst düzeye çıkarıldı. Putin'in güvenlik gerekçesiyle hangi güzergahı kullanacağı son dakikaya kadar açıklanmadı. Muhtemel güzergahlarda alınan önlemler ise dikkat çekti.
Putin'i Enerji Bakanı Taner Yıldız, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ve diğer yetkililer karşıladı.
Rusya Devlet Başkanı, aracına binmeden önce basın mensuplarına el salladı. Putin'in konvoyu D-100 karayolu üzerinden Dolmabahçe Sarayı'na doğru yola çıktı.


GÖRÜŞME BAŞLADI


Putin Saat 13:45'te Başbakan Erdoğan ile görüşeceği Dolmabahçe'deki Başbakanlık çalışma ofisine giriş yaptı.Rusya Devlet Başkanı Putin, ofisin girişinde Başbakan Erdoğan tarafından karşıladı. Putin ve Erdoğan, daha sonra görüşmenin gerçekleştirileceği salona geçti.


PUTİN, ERDOĞAN'A SPOR YAPMASINI ÖNERDİ


İki lider el sıkıştıktan sonra koltuklarına oturdu. Erdoğan ile Putin'in görüşmesinde ilk konu "Putin'in bel ağrıları"ydı. Putin'in Erdoğan'a spor yapmayı önerdiği duyuldu.

Görüşmenin ardından Türkiye-Rusya 3. Üst Düzey İşbirliği Konseyi Toplantısı yapılacak. Erdoğan ile Putin, daha sonra ortak basın toplantısı düzenleyecek.


YILDIZ'IN ARACI BİLE KONTROL EDİLDİ


Bu arada Putin'in gelişi öncesi bomba arama köpekleriyle arama yapılırken Bakan Yıldız'ın aracı bile kontrolden geçirildi. Putin kendisini görüntüleyen gazetecilere el sallamayı da ihmal etmedi.

Putin'i taşıyan uçaktan bir saat önce bir başka uçak inerek Rus heyetini İstanbul'a getirdi

İstanbul'da Dolmabahçe Sarayı'nda yapılacak görüşmelerde Putin ve Erdoğan Suriye'deki krizi ile Türkiye'nin NATO'dan istediği Patriot füzesavar sistemini gibi konuları ele alacağı belirtiliyor.


ÇERKESLERE PUTİN GÖZALTISI

Çerkes Hakları İnisiyatifi adlı bir grup Rusya Devlet Başkanı Putin'in gelişi öncesi Dolmabahçe'deki Başbakanlık Ofisi önünde eylem yaptı. Başbakan Erdoğan ofisteyken yapılan eylem sırasında "Katil Putin" şeklinde slogan atan 3 kişi, polis tarafından gözaltına alındı.


DAVUTOĞLU İLE LAVROV GÖRÜŞTÜ


Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu Türkiye Rusya 3. Üst Düzey İşbirliği Konseyi Toplantısı (ÜDİK) kapsamında İstanbul’a gelen Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile Conrad Otel’de görüştü. Yaklaşık 1 saat 45 dakika süren görüşme basına kapalı gerçekleşti. Görüşmenin ardından Lavrov’un elindeki kırmızı dosya ile çıkarak makam aracına bindi. Görüşmeyle ilgili açıklama yapılmadı.

dha - Pınar Çıtak Koygun - Taner Yener