Putin'in iddiasına Erdoğan'dan yanıt

Putin'in iddiasına Erdoğan'dan yanıt
Putin'in iddiasına Erdoğan'dan yanıt
Rusya Devlet Başkanı Putin'in 'Türkiye IŞİD'den petrol alıp satıyor' iddiasına sert çıkan Erdoğan, "Böyle bir şey ispat edildiği anda ben bu makamda durmam, ama Sayın Putin'e soruyorum "Sen bu makamda durur musun?" dedi.

RADİKAL -  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rus lider Putin'in 'Türkiye IŞİD'den petrol alıp satıyor' iddiası üzerine, "Burada çok çok iddialı bir şeyi de ortaya koyarım. Böyle bir şey ispat edildiği anda bizim milletimizin asaleti şunu gerektirir. Ben bu makamda durmam ama sayın Putin'e diyorum, 'sen o makamda durur musun?' Bu kadar açık bunu konuşuyorum. Bugün bunu buradaki bazı liderlerle de paylaştım" ifadelerini kullandı.

Paris'teki BM İklim Değişikliği Zirvesi kapsamında Fransa’da bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan gazetecilere açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan Rusya ile ilişkilerin gerilmesi konusunda “Rusya'ya karşı iyi niyetimizi ortaya koyduk. Görüşme talep ettik, süreci takip ediyoruz.” dedi.

Türkiye’nin IŞİD’den petrol aldığı iddiaları hakkında ise “Türkiye DAİŞ'ten petrol alıyor yakıştırması ahlaki değil.” ifadelerini kullanarak, “"Yasal yollarla nereden petrol alıyoruz, nereden doğalgaz alıyoruz bunların hepsi bellidir. Terör örgütleriyle bu tür alışverişi yapacak kadar haysiyetsiz değiliz. Bunu da herkesin bilmesi lazım” dedi.

“Petrol kaçakçılığını yapanları enseleriz” diyen Erdoğan iddiaların ispatlanması gerektiğini kaydederek, “Böyle bir konuyu konuşmak laf ola beri gele olmaz, bunlar belge ile ortaya konulmalı bunları görelim.” ifadelerini kullandı. “Bilgim dahilinde böyle bir şey bu güne kadar olmamıştır. Bugüne kadar yasal yollardan petrol almışızdır.” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan iftira ile bir yere varılmayacağını belirterek “DAİŞ terör örgütünden petrol alan kişilerden bir tanesi Rus ve Suriye vatandaşı olduğu, Amerikan Hazine Bakanlığı tarafından söylenilen George Hasasi'dir. Bunu Amerikan Hazine Bakanlığı da açıkladı. Önce bunu açıklasınlar. İftiralarla bunlar yürümez. İftira ile böyle şeyler yürümez” dedi. Rusya’nın iddiaları üzerine Cumhurbaşkanı “Burada çok çok iddialı bir şeyi de ortaya koyarım. Böyle bir şey ispat edildiği anda bizim milletimizin asaleti şunu gerektirir. Ben bu makamda durmam ama sayın Putin'e diyorum, 'sen o makamda durur musun?' Bu kadar açık bunu konuşuyorum. Bugün bunu buradaki bazı liderlerle de paylaştım" dedi.

Erdoğan ayrıca Türkiye’nin bir G-20 ülkesi olduğunu vurgulayarak, "Türkiye, bir kabile devleti değildir. Şu anda 80 milyon nüfusu olan G20'nin üyesi bir ülkeyiz. Aynı masayı beraber paylaştığımız bir ülke, bize karşı bu tür bir şeyi yapması hazmedilir bir şey de değildir.” diye konuştu.