Radikal yazarı Çalışkan'a CHP'den yanıt

Radikal yazarı Çalışkan'a CHP'den yanıt
Radikal yazarı Çalışkan'a CHP'den yanıt
Radikal yazarı Koray Çalışkan "CHP İmralı'da tökezleyecek mi?" başlıklı yazısında CHP'den yanıt geldi.
Haber: MİRAY ÇİMEN / Arşivi

ANKARA - Çalışkan, CHP ’nin tercih edeceği iki yol olduğunu belirten ve yolları “1- Azgelişmiş bir emperyalizm kuramını ulusalcılığına kulp yapan kan siyasetçilerinin ‘ABD istediği için şöyle, böyle olur’ hezeyanlarını dinleyin İmralı’da tökezleyecek, 2- Çözümün devlet ciddiyetine paydaşı olarak bu süreçte güçlenerek, savaşın değil barışın yanında duracak” şeklinde ifade eden Çalışkan’a, CHP Yardımcısı Gülseren Onanç, sosyal paylaşım sitesi Twitter üzerinden “Sevgili Koray CHP yazındaki 2. yolu seçecek. Biz bu yolda olması için çabalıyoruz” yanıtını verdi. Onanç, 2. yol ile ilgili görüşlerini de Radikal’e anlatarak şöyle dedi:

“Bu ayrımda elbette biz barışın yanında duracağız. Genel Başkan’ın hem Parti Meclisi’nde söylediği 4 talep, hemde bugün (grup toplantısı) tekrarladığı barışın ve umudun yanında olacağımıza yönelik bütün mesajları aslında bizim çözüme yönelik, barışın tesisine yönelik her türlü desteğimizi gösteriyor. Çıkan bazı seslerin parti içerisinde bazı düşünce biçimini etkileyebileceği ve Genel Başkan’ın söylemini yönlendirip, yönlendiremeyeceğine ilişkin endişe vardı. Çünkü bu bizde hep öyle oluyordu bugüne kadar yada biz böyle bir algı yaratmıştık. Ama şu anda Genel Başkan’ın bu süreç içerisinde verdiği 3. mesaj. 3 mesajda sürecin samimi, devlet ciddiyetinde, paydaşların da bu sürece ortak kılınarak devam etmesi talebi. Buda CHP’ye yakışandır.

"CHP TARİHİ GÖREVİ YERİNE GETİRİYOR"

Temkinli sözcüğünü çok önemsiyorum. Her adımı düşünerek, bundan sonra neler oluşturabileceğini iyi formüle ederek atmak, özellikle dile dikkat etmek bu süreçte önemli. Her ne kadar ben siyaseten daha sonuç merkezli, herşeyin en hızlı şekilde yapılması gerektiğini düşünen biri olsam da bu sürecin çok temkinli, çok yavaş ve sindirilerek gidilmesi gerektiğini düşünüyorum. Çatışma çözümü gerektiren süreçler çok ciddiyet ve temkin gerektiren süreçler oluyor. Bizimde kendi içimizde bugüne kadar temkinli ve dile dikkat ederek ilerlediğimizi düşünüyorum. CHP’nin de bu sürece böyle katkı veriyor olması çok önemliydi. Bu tarihi görevi yerine getirdiğini düşünüyorum” dedi.

"ÇÖZÜM ORADAYSA SAYGI DUYMAK ZOR"

Önemli olan; devletin bir kurumunun çözüm olarak gösterilen bir noktayla, Abdullah Öcalan öyle gösteriliyor BDP tarafından, süreci, çözüm yolunu, yol haritasını tartışmaya başlaması, diyaloga girmesi. Çatışmaların durduğu bir süreç var. Anlaşılıyor ki buna BDP ve PKK ’da destek oluyor. BDP’nin dönem dönem Öcalan’la görüşmesi doğal olmalıydı ama asıl çözüm sürecinin BDP tarafından iletilmesini isterdim. Siyasetin yine de temel yerinin Meclis olduğunu, seçilen kişilerin bu siyaseti yapması gerektiğibni tercih ederdim. Ama öyle olmadı. Kendileri de bu sürecin otorite kişisini başka yere tarif ettiler. Eğer çözüm oradaysa bizde bir şekilde saygı duymak zorundayız.

"EN BÜYÜK FARKI TOPLUMUN TALEBİ"   

Bu sürecin bence en büyük farkı artık bütün toplumun barışa olan talebi ve bu bir siyasi çözüm için çok önemli bir alt yapı. Bugüne kadar bundan önce yapılan bütün müzakereler bir sonuç üretmediyse, belki de toplumun buna hazır olmadığından ve toplumu buna hazırlaması gereken siyasetçilerin olmamasından kaynaklanıyordu. Toplum siyasilerin de ötesinde artık bir çözüm istiyor. Şehit ve gazi aileleri de buna destek veriyor. Toplumun bu olgunluğa, bu talebe geldiğini görüyorum. Bu siyasi çözüm için olmazsa olmaz. Çok güçlü, çok cesur kişilere kalıyordu ki, biz hep bunları bekliyorduk. Leyla Zana, Tayyip Erdoğan’dan güçlü siyasi iradeyi bekledi ama o başka kulvarı güçlendirmeyi tercih etti. Ama farketti ki bu dilin ona siyaseten kaybettirdiğini gördü. Bence fark, toplumun beklentilerinin artık barış yönünde olması.

"OLUMLU KATKI VERMEK İSTİYORUZ, YETERKİ DOĞRU BİLGİLENDİRELİM"   

Devlet eşittir Hükümet değildir. Devlet Hükümet’in bir organıdır aslında. Muhalefette bu süreç içinde aktif olmalıdır. Öyle olmadığı için AKP bize çözüm sürecine katkı verme alanı bırakmıyordu. Oysa bu sürecin içinde biz olumlu katkı vermek istiyoruz. Yeter ki bu süreçte hem biz hem diğer partiler doğru bilgilendirilsin. En sağlıklısı da bu olacaktır.”

KORAY ÇALIŞKAN'IN CHP İMRALI'DA TÖKEZLEYECEK Mİ? YAZISI İÇİN TIKLAYINIZ...