'Rahatsız' vekiller dokunmaya ikna olmadı

'Rahatsız' vekiller dokunmaya ikna olmadı
'Rahatsız' vekiller dokunmaya ikna olmadı

Erdoğan, salı günü basına kapalı toplantıda AKP li vekillerle dokunulmazlık konusunu konuşmuştu.

BDPli ve bağımsız toplam 10 vekilin dokunulmazlığının kaldırılması istemiyle Meclis gündemine gelen fezlekeler AK Parti içinde tartışılmaya devam ediyor. Fezlekeden 'rahatsız' olduğu belirtilen 10-12 milletvekilinin hâlâ ikna edilemediği belirtildi.
Haber: TARIK IŞIK - tarik.isik@radikal.com.tr / Arşivi

BDPli ve bağımsız toplam 10 vekilin dokunulmazlığının kaldırılması istemiyle Meclis gündemine gelen fezlekeler AK Parti içinde tartışılmaya devam ediyor. Fezlekeden ‘rahatsız’ olduğu belirtilen 10-12 milletvekilinin hâlâ ikna edilemediği belirtildi. Bazı AK Partili vekiller medyada, bazıları ise Başbakan Erdoğan başkanlığında basına kapalı yapılan istişare toplantısında rahatsızlıklarını dile getirmişti. Fezlekeye açıkça karşı çıkanlar arasında Diyarbakır Milletvekili Galip Ensarioğlu ve Batman Milletvekili Ziver Özdemir öne çıkmıştı. Bazı AK Partili vekiller de fezleke için, ‘partiyi bölgede zora sokacağı’ ve ‘Kürt oylarında duygusal kopmalar yaşanabileceği’ uyarısında bulunmuşlardı. Başbakan’ın vekillerle yaptığı basına kapalı toplantının ardından AK Parti kaynaklarından medyaya, ‘fezlekeye karşı olan milletvekillerinin ikna edildiği’ yönünde kulis bilgileri sızdırıldı. Ancak Radikal’in konuştuğu bazı vekiller, rahatsızlığın sürdüğünü ortaya koydu.
Radikal’in sorularını cevaplayan vekiller, geri adım atmalarının söz konusu olmadığını, BDP ’lilerin Meclis dışında kalmasının bölgede çok ciddi sıkıntı yaratacağını yinelediler. Fezlekeye karşı olanların ‘bazı Kürt vekillerden’ ibaret olmadığını ve içlerinde batı illerinden vekillerin de bulunduğunu belirten kaynaklar, “Fezlekeye karşı olunduğu dile getirilince Genel Merkez bir hamle yaptı ve bütün dokunulmazlık fezlekelerini gündeme getirdi. Bu işin sonunun nereye varacağını görmemiz gerekiyor. Bu gibi kararlar kolay verilmiyor. Fezlekelerin Meclis’e nasıl geleceğini görüp ona göre adım atacağız” diye konuştular.