Rahşan Ecevit de ayrılıyor

DSP'nin 25 Temmuz'da yapılacak kurultayı öncesinde, genel başkanlık mücadelesi sertleşiyor.

ANKARA/AMASYA - DSP'nin 25 Temmuz'da yapılacak kurultayı öncesinde, genel başkanlık mücadelesi sertleşiyor. Yarıştaki adaylar, Zeki Sezer, Şükrü Sina Gürel ve Atila Mutman gezilerini sürdürürken, genel merkezden örgüte, Ecevitler ile birlikte hareket etmeyen parti yöneticilerini, örgütleri ve delegeleri suçlayan bildiriler gönderildiği ortaya çıktı. Partinin ele geçirilmeye çalışıldığını anlatan bildirilerde ağırlıkla genel sayman Mecit Şekercioğlu hedef alındı.
Duyduğu rahatsızlığı örgütten sorumlu genel başkan Yardımcısı Rahşan Ecevit'e ileten Şekercioğlu, Zeki Sezer'in listesinde kendisine yer verilmemesini istedi, daha sonra genel başkan adayı Şükrü Sina Gürel'in ekibine katıldı.
Melda Bayer gündemde
Rahşan Ecevit, bu görüşme sırasında kendisinin de yeni yönetimde olmayacağını Şekercioğlu'na iletti. Genel başkan Bülent Ecevit, yerine Zeki Sezer'in aday gösterileceğini açıkladığı basın toplantısında Rahşan Ecevit'in, 'partinin selameti bakımından bir süre daha görevini sürdüreceğini' açıklamıştı.
Rahşan Ecevit'in yerine örgütten sorumlu genel başkan yardımcılığı için eski Devlet Bakanı Melda Bayer'in önerileceği aktarıldı. Bayer'in Rahşan Ecevit'e 'çok yakın' bir isim oluğu belirtiliyor.
Gürel: Misyon tamam
Anadolu gezisini sürdüren DSP genel başkan adaylarından Şükrü Sina Gürel, Amasya'da "Sayın Rahşan Ecevit misyonunu tamamlamıştır. Biz DSP olarak onlara daima gereken saygıyı gösterecek ve fikirlerine danışacağız. Ama artık teşkilatlar üzerinde kimsenin baskısı olmayacaktır" diye konuştu.
Ecevit: Sıkıntı yok
Dün KKTC Büyükelçisi Zeki Bulunç ve beraberindeki muharip gazi dernekleri temsilcilerini kabul eden Bülent Ecevit ise kurultay sürecinde partide herhangi bir sıkıntı yaşanmadığını savundu. Ecevit, "Benim herhangi bir dayatmam olmamıştır ve olmayacaktır. Ama sayın Zeki Sezer'in kazanmasını temenni etmek benim vatandaşlık hakkımdır" dedi.
(Radikal, dha)