Rapor artık yargı önünde

'Azınlıklar bölmez' anafikri savunulan, ancak İnsan Hakları Danışma Kurulu'nu bölen Azınlıklar Raporu mahkemelik oldu. Kurul üyelerinden Fethi Bolayır, raporda tahrifat yapıldığı, Cumhuriyet'in değerlerine saldırıda bulunulduğu iddiasıyla, suç duyurusunda bulundu.

ANKARA - 'Azınlıklar bölmez' anafikri savunulan, ancak İnsan Hakları Danışma Kurulu'nu bölen Azınlıklar Raporu mahkemelik oldu. Kurul üyelerinden Fethi Bolayır, raporda tahrifat yapıldığı, Cumhuriyet'in değerlerine saldırıda bulunulduğu iddiasıyla, suç duyurusunda bulundu.
Bolayır, genel başkanı olduğu Toplumsal Düşünce Derneği'nin yönetim kurulu üyeleriyle birlikte dün suç duyurusu dilekçesini, Basın Savcılığı'na verdi. Raporu ihanet belgesi olarak nitelendiren Bolayır, "Cumhuriyet'in kuruluş belgesi olan Lozan Antlaşması'nı hiçe sayan, Türkiye'nin sıkıntılarının Lozan'dan kaynaklandığını, Sevr'in korkulacak bir belge olmadığını söyleyen bu ihanet belgesiyle ülkesi ve milletiyle bölünmez bir bütün olan Türkiye Cumhuriyeti'nin insanları ayrımcılığa sevk edilmektedir" diye konuştu.
Suç duyurusu dilekçesinde Danışma Kurulu ile Kültürel ve Azınlık Hakları Komisyonu Başkanlığı'nın, rapor üzerinde yapılan değişiklikleri üyelere bildirmeyerek görevi ve emniyeti suiistimal suçunu işledikleri de iddia edildi. Rapor üzerinde birden fazla kez tahrifat yapıldığı savunulan dilekçede kurul başkanı İbrahim Kaboğlu, Kültürel ve Azınlık Hakları Komisyonu Başkanı Baskın Oran ve raporu hazırlayan diğer üyeler hakkında yasal işlem yapılması talep edildi.
Çiçek: Üslubu ve usulü yanlış
Hükümet Sözcüsü ve Adalet Bakanı Cemil Çiçek de Bakanlar Kurulu toplantısından sonra raporla ilgili görüşünün sorulması üzerine 'rapordaki üslup ve usulün yanlış olduğunu' söyledi. Raporun, ilgili bakana ve hükümete verilmeden önce kamuoyuna açıklanmasını eleştiren Çiçek, "Bunda iyi niyet göremiyorum" dedi.