Rapor tamam sıra kararda

'Başka şart olmasın'
Hükümetle AB arasında zina nedeniyle çıkan kriz, Brüksel'de çözüldü. Başbakan Erdoğan, Avrupa Komisyonu genişleme sorumlusu Verheugen'e,
"TCK'yı 6 Ekim'den önce ve zina maddesi konulmaksızın geçireceğiz, ancak başka bir şart istemeyiz" mesajını verdi.
'Takvime uyulacak'
Erdoğan basın toplantısında, "Devrim niteliğindeki adımlarımız sürecek. Planlanan takvimi aksamayacak şekilde uygulayacağız" dedi. Verheugen'in sözleri: "Artık masada bir engel, komisyonun tavsiyesi için Türkiye'nin uygulaması gereken bir şart kalmadı."
'İkna çabası' yok
AB Komisyonu Başkanı Prodi, Erdoğan'la buluşmasından sonra, "Ankara'da da söz verdiğim gibi adil ve objektif bir rapor hazırlayacağız" diye konuştu. Erdoğan'ın, ne Verheugen ve ne de Prodi ile görüşmelerinde, 'zina konusunda ikna çabası'na girdiği belirtildi.
Haber: GÜVEN ÖZALP / Arşivi

BRÜKSEL - Başbakan Tayyip Erdoğan'la Avrupa Komisyonu'nun genişlemeden sorumlu üyesi Günter Verheugen'in dün Brüksel'deki görüşmesi, yaşanan gerilimin aksine son derece olumlu bir havada geçti. Verheugen daha çok dinledi, kilidi Erdoğan'ın olumlu tavrı çözdü. İşte görüşmeden öne çıkanlar:
Keşke doğrudan konuşsaydık: Görüşmede ilk sözü alarak konuya doğrudan giren Erdoğan, "Bu süreçte her şey medyaya yansıdı. Keşke medya üzerinden konuşmak yerine doğrudan diyalog içinde olsaydık" dedi. Erdoğan, Batılı meslektaşlarına da serzenişte bulunarak, "346 maddelik TCK'yı değerlendirmek yerine metinde olmayan bir konuya odaklandılar. Bu, bizi üzdü" diye konuştu.
Hayatımız kolaylaşır: Erdoğan'ın Verheugen'e görüşmenin daha başında "TCK'yı 6 Ekim'den önce ve zina maddesi olmaksızın geçiririz, ancak başka şart istemeyiz" demesi üzerine Verheugen, "Hem rapor hem de tavsiye hazırdı. Bir tek TCK'nın geçmesi gerekiyordu. İnanın bu yaklaşım en iyisi. Eğer bunu yaparsanız hem kendi hayatınızı hem de benimkini kolaylaştırırsınız" yanıtını verdi.
Ankara'ya telefon: Görüşmenin olumlu gitmesi üzerine Erdoğan, Verheugen'in yanından AKP Grup Başkanvekili Faruk Çelik'i arayıp, TBMM'nin en kısa zamanda toplanabilmesi için gerekenin yapılmasını istedi. Görüşmede bulunan AB yetkilileri bu hareketin Erdoğan'ın kararlılığını göstermesi açısından etkileyici olduğunu kaydetti.
'Erdoğan güçlü lider'
Şapka çıkarıyoruz: Erdoğan'ın son derece olumlu ve gerilimden uzak bir tavır sergileyip komisyonun en iyi senaryo olarak gördüğü '6 Ekim'den önce zinasız TCK' senaryosunu benimsemesi görüşmedeki AB kanadını şaşırttı. Bir yetkili, "Bu yaklaşım karşısında şapkamızı çıkarıyoruz. Aslında kendisi açısından riskler içeren bir adım. Ama bu adımı atması Erdoğan'ın ne kadar güçlü bir lider olduğunun göstergesi" dedi. Verheugen de basın toplantısında Erdoğan'ın 'liderlik vasıflarını' öve öve bitiremedi.
İkna tezine girmedi: Erdoğan'ın görüşmede, Ankara'da günlerdir dile getirilen ve 'ikna tezi' olarak yansıyan hiçbir konuya görüşme sırasında değinmediği, kürtaj ve diğer örneklemelere girmediği sadece 'zina konusunun toplumun hassasiyet gösterdiği bir konu olması nedeniyle görmezden gelinemediğini' vurgulamakla yetindiği öğrenildi.
Filori'ye 'Merhaba': Başbakan Erdoğan görüşme sırasında "Avrupa Komisyonu sözcüsünün bizim içişlerimize karışma yetkisi yoktur" diyerek basın aracılığıyla 'fırçaladığı' Verheugen'in sözcüsü Jean Christophe Filori'yle de görüşme girişinde merhabalaştı. Erdoğan'ın İngilizce "Nasılsın?" sorusuna Filori'nin Türkçe olarak
"İyiyim, teşekkür ederim" cevabını vermesi gülüşmelere yol açtı.