'Rapor'da etik hata yapıldı'

Başbakan Erdoğan, 'Azınlıklar Raporu' hakkında ilk kez konuştu: Biz rapor istemedik. Raporun bizden önce basına açıklanması etik açıdan yanlıştı.

RİZE - Başbakan Tayyip Erdoğan, İnsan Hakları Danışma Kurulu'nun, 'Azınlıklar Raporu'nu kendilerine sunmadan kamuoyuna açıklamasının etik açıdan doğru olmadığını söyledi. Erdoğan, "Talebimiz olmadan hazırlanan raporu, ilgili makamlara sunulmadan medyaya dağıtmaya, başına da Başbakanlık ibaresi koymaya kimsenin hakkı yoktur" dedi.
Tatilini Rize'de geçiren Erdoğan, Çaykur Genel Müdürlüğü'ndeki iftar yemeğinden sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı. İnsan Hakları ve Azınlıklar Raporu hakkında ilk kez konuşan Erdoğan şunları söyledi: "Talep üzerine hazırlanmış bir rapor değil. Bu bir. İki: Böyle bir rapor hazırlandıysa bu raporun ilk takdim edileceği makam Başbakanlık'tır veya Başbakan Yardımcısı sıfatıyla Abdullah Gül'dür. Bunların hiçbiri yapılmadı. Yapılmadığı gibi yaygaralar koptuktan sonra bir telaşla bu rapor tekrar ele alınmış, köşeleri şöyle yumuşatıldıktan sonra Başbakanlığa gönderilmiştir. İşin etik açıdan yanlış olan tarafı budur. Onun için de böyle bir şeyi zaten Başbakanlık Danışma Kurulu olarak kabul etmem mümkün değil. Ancak kendi kişisel görüşleridir."