'Recai abi'ye 'kopuş' yanıtları

'Recai abi'ye 'kopuş' yanıtları
'Recai abi'ye 'kopuş' yanıtları
Kutan'ın, AKP'nin kuruluşuyla ilgili 'Doğru karar' sözü tartışma yarattı. Asiltürk: Kutan öyle dememiştir. Yülek: Kopuş planlıydı...
Haber: ENİS TAYMAN / Arşivi

Refah, Fazilet ve Saadet partileri döneminde Necmettin Erbakan’ın sağ kolu olarak görev yapan Recai Kutan, dünkü Yenişafak gazetesinde yaptığı 28 Şubat değerlendirmesinde eski bir hesabı da kapadı. Kutan, “Başbakan Erdoğan’ın gruptan kopuşuyla ilgili şimdi ne düşünüyorsunuz? Hâlâ kırgın mısınız?” sorusuna buzları eriten bir yanıt verdi: “O dönem biraz sitem edilmişti ama şimdi kararlarının doğru olduğunu görüyorum. Çok da başarılı bir yönetim gerçekleştirdiler.” Radikal, Fazilet Partisi- AKP ayrılığında, bugünkü iktidar partisini seçmeyen önemli isimlere bu yorumu sordu. 

‘Tayyip Bey’in sırasıydı’ 
Eski FP Genel Başkan Yardımcısı Ertan Yülek: “Bence Ak Parti ’nin oluşturulması planlı bir hamleydi. Erdoğan, dün ‘Referansım İslam’ diyordu. Bugün ‘Referansım laikliktir’ demeye geldi. O günlerde anketler RP’nin oyunun yüzde 45 olduğunu gösteriyordu. RP, tek başına iktidara gelir, 2005’te de yüzde 65’le tek başına iktidar olur diye bir öngörü vardı. Askerler, beşli çete, laik çevreler ve TÜSİAD’ı RP’nin karşısına geçiren bu yüzde 65 telaşıydı. Erdoğan ayrılmasaydı zaten parti iktidara gelecekti. Mesela o dönem Talat Halman, yazısında ikiye hatta üçe bölmekten bahsediyordu. Siyasi hadiseler planlıdır. Kaldı ki camiamız Tayyip Bey’in sırasının geldiğini düşünüyordu. Ben de görüştüm belediye başkanı iken. ‘İnşallah milletvekili olacaksınız. Türkiye ’yi iyi tanıyacak ve genel başkan olacaksınız’ dedim. AKP belli şeylerde evet muvaffak oldu. Kapitalizmi tatbikte büyük başarı gösterdi. RP kapitalist değildi.” 

‘AKP’yi beğenen gider...’ 
Saadet Partisi Genel İdare Kurulu üyesi Oğuzhan Asiltürk: “Recai Bey’in böyle bir şey söyleyeceğine ihtimal bile vermiyorum. Çünkü yanlış bir şey. Kendisine de soracağım. Zaten AKP’yi beğenen gider kendi yerini de ona göre belirler niye içimizde kalsın ki... AKP’nin kuruluşu ise başka bir dünya görüşüne tabi olmalarıyla mümkün oldu. Tayyip Bey ‘Ben Milli Görüş gömleğini çıkardım’ dedi. Ayrılırken bizim bütün değerlerimizden de ayrıldığını söyledi. ‘Hocanın gölgesinin olduğu yerde bulunmam’ dedi. Kendisi gitti.”

Bekaroğlu: 28 Şubat’ın amaca ulaşmasıdır
Eski FP Milletvekili ve HAS Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Bekaroğlu: “Haklı haksız ayrımına girmeden ülke adına ne oldu diye bakmak gerekiyor. İktidarı amaçladılar, iktidar oldular, iktidarda kaldılar. Bu başarıysa evet başarıdır. Ancak ben Ak Parti’yi bir başarı olarak görmüyorum. 28 Şubat’ın önemli sebeplerinden biri Türkiye’nin dünya ekonomik sistemine eklemlenmesiydi. Dünya ekonomisi böyle bir Türkiye istiyordu. Ak Parti devam ettiriyor. Sistem Erbakan’ı da tasfiye etti. Recai abi bunlara başarı diyorsa katılmıyorum. Ben Ak Parti’yi daha çok 28 Şubat’ın amacına ulaşması olarak görüyorum. Fakat şunu da eklemeliyim ki Recai Kutan’la ilgili yazının bütününde bence ‘İyi ki Ak Parti kuruldu’ diye bir şey yok.”