Recep Tayyip Erdoğan: Demirtaş fırsat bulsa abisinin yanına koşar

Recep Tayyip Erdoğan: Demirtaş fırsat bulsa abisinin yanına koşar
Recep Tayyip Erdoğan: Demirtaş fırsat bulsa abisinin yanına koşar
Pekin'deki temaslarını sürdüren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türk-Çin İş Forumu'ndaki konuşmasında, "Çin ile 2000 yılında 1,24 milyar dolar olan dış ticaret açığının bugün 22 milyar dolara çıkmış olmasına" sitem etti. Erdoğan, Demirtaş'ın Suruç iddialarıyla ilgili ise ağır konuştu.

RADİKAL - Pekin'deki temaslarını sürdüren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan , Çin Halk Cumhuriyeti Devlet Başkanı Şi Cinping'le birlikte Türk-Çin İş Forumu'na katıldı. Erdoğan, Demirtaş'ı, "Saray'a bağlı gladyo" açıklamasına ise sert yanıt verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasında, "Çin ile 2000 yılında 1,24 milyar dolar olan dış ticaret açığının bugün 22 milyar dolara çıkmış olmasını" eleştirdi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın toplantıda yaptığı açıklamalardan satır başları:

- Çin şu an uzak Asya’daki en büyük, dünyada ise üçüncü büyük ticari ortağımızdır.

- Çin ile 2000 yılında 1,24 milyar dolar olan dış ticaret açığı bugün 22 milyar dolara çıkmış durumda. Bu rakamın dengeli bir hale kavuşması için beraberce çaba göstermemiz gerekiyor. Bu konuda Çin’in yapacağı yatırımlar büyük önem taşıyor.

- Bir Türk-Çin Üniversitesi kurulmasını da ciddi anlamda önemsiyoruz. Bir diğer önemli adım da döviz kuru baskısından kurtulmak için milli paralarımızla alışverişi yapma sürecidir. Bunu da aramızda etraflıca görüştük.

- Ülkemizi ziyaret eden Çinli turist sayısı her geçen yıl artıyor. Ancak yurt dışına çıkan Çinli turist sayısının 100 milyonu aştığı dikkate bakındığında ülkemize düşen payın az olduğunu görüyoruz.

Erdoğan konuşmasının ardından gazetecilerin sorularına verdiği yanıtlarda ise, Çin'de 35 bin cami ve 40 bin din görevlisi olduğunu İslam Kültür Merkezi yöneticilerinden öğrendiklerini çok memnun olduklarını söyledi.

DEMİRTAŞ'A: DAĞA KOŞAR


Erdoğan, HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş'ın, "Suruç katliamını Saray'a bağlı bir gladyo örgütü yaptı" sözlerinin sorulması üzerine ise şu yanıtı verdi, "Biraz ağır olacak ama bu aslı astarı olmayan terbiyesizce bir ifadedir. Cumhurbaşkanlığı makamının bu tür densizliklere, alçaklıklara düşmeyecek kadar yüksek bir makam olduğunu söylemek isterim. Bu ifadeleri kullanan şahıs 6-7-8 Ekim'de 50 kişinin öldüğü katliamın baş sorumlusudur. Kendi üzerindeki karanlık bulutları dağıtmaya çalışıyor. Şu ana kadar dokunulmazlık altında bu süreci getirmiştir, lekelemiştir. Avrupa ve ABD’nin terör örgütü olarak nitelediği PKK ’ya karşı bir tavır ortaya koyamamaktadır. Abisi dağda yetişmiş biridir halen de dağda. Kendisi de fırsatı bulunca oraya koşar. Bunların ağzından çıkan sözleri duyması lazım. Haddini bilsin derim, olay budur."