Redhack'te en büyük 'delil' ses benzerliği!

Redhack'te en büyük 'delil' ses benzerliği!
Redhack'te en büyük 'delil' ses benzerliği!
Redhack soruşturması kapsamında gözaltına alınan tiyatrocu Barış Atay'a, 'ses benzerliği' gerekçesiyle Redhack sözcülüğü suçlaması yöneltildi.

Redhack gurubuna yönelik soruşturma kapsamında aralarında oyuncu Barış Atay’ın da bulunduğu 9 kişi savcılık sorgusunun ardından serbest bırakıldı, 5 kişi içinse tutuklama istendi. Ses benzerliği nedeniyle Redhack gurubunun sözcülüğüyle suçlanan Atay, haklarındaki suçlamaları reddetti. Redhack’e yönelik soruşturma kapsamında 8 ilde toplam 14 kişi gözaltına alınmıştı. Ankara ’da sorguları tamamlanan 14 kişi dün sabah saatlerinde adliyeye sevk edildi.

Sürpriz karar

Sağlık kontrollerinin ardından gözaltındakilerin Bilişim Suçları Savcılığı’na çıkartılması bekleniyordu. Ancak soruşturmayı sürdüren Bilişim Savcısı Mehmet Ali Ethemoğlu, sürpriz bir kararla dosyayı Terörle Mücadele Kanunu (TMK) savcılığına gönderdi. Böylece soruşturmayı TMK Savcısı Hüseyin Şahin devraldı. Oysa, 2012’de yine Redhack’e yönelik soruşturmada TMK savcılığı, ‘Redhack’in eylemlerinin şiddet içermemesi nedeniyle’ görevsizlik kararı vererek dosyayı ‘Bilişim Suçları’na bakmakla görevli savcılığa göndermişti.

Bunlar yazılsaydı...

Bazı TV’lerde konuşan Redhack üyesine sesi benzetildiği için Redhhack sözcüsü olmakla suçlanan Barış Atay, savcılık ifadesinde hakkındaki iddiaları reddetti. Atay serbest bırakıldıktan sonra gözaltına alınanlarla ilk defa emniyette karşılaştığını belirterek, şunları söyledi: “ Bugün bu ülkede iktidar ya da erk, insanları hedef gözeterek ya da herhangi bir delil göstermeden gözaltına alıyorsa, şimdiye kadar Hopa’da, Roboski’de, ODTÜ’de, Reyhanlı’da, Armutlu’da, Gülsuyu’nda, Gazi’de, Gezi’de herhangi bir haber yapmadığınız için, gözünüzü kapatıp, kulağınızı tıkadığınız için oldu. Şu anda herhangi bir şekilde bilgi alınamayan insanlar bu sayede davalara konu oluyorlar.”