'Referanduma götürelim'

Almanya'da yapılan bir araştırma, bu ülkede yaşayanların yüzde 62'sinin Türkiye'nin Avrupa Birliği üyeliği hakkında referandum yapılmasından yana olduğunu gösterdi.

BERLİN - Almanya'da yapılan bir araştırma, bu ülkede yaşayanların yüzde 62'sinin Türkiye'nin Avrupa Birliği üyeliği hakkında referandum yapılmasından yana olduğunu gösterdi.
Die Welt gazetesince yapılan araştırmanın sonuçlarına göre, halkın yüzde 62'si referandum yapılmasını isterken, yüzde 34'ü karşı görüşü dile getirdi. Türkiye'nin AB üyeliğini destekleyen iktidardaki Sosyal Demokrat Parti (SPD) taraftarlarının yüzde 49'u, Türkiye'nin üyeliğine karşı çıkan Hıristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) taraftarlarının da yüzde 69'u referandumdan yana görüş bildirdi. Buna karşın tüm politikacılar arasında referandumu destekleyenlerin oranının çok az olduğuna dikkat çekildi.
SPD'nin yanı sıra CDU ve Hür Demokrat Parti (FDP) üyesi politikacıların da, olası bir referandumda, bunun halkı kışkırtmak için kötüye kullanılacağı endişesini taşıdığı belirtildi.