'Reformlar yerleşiyor'

Eski DEP milletvekillerinin tahliyesiyle AB'de Türkiye karşıtlarının Kıbrıs'tan sonra kullandıkları en önemli bahane de ortadan kalktı.
Haber: GÜVEN ÖZALP / Arşivi

BRÜKSEL - Eski DEP milletvekillerinin tahliyesiyle AB'de Türkiye karşıtlarının Kıbrıs'tan sonra kullandıkları en önemli bahane de ortadan kalktı. Karar AB çevrelerinde büyük memnuniyet yarattı. Tahliye kararına AB çevrelerinden gelen tepkiler şöyle:
AB Komisyonu'nun genişlemeden sorumlu üyesi Günter Verheugen: Bu karar Türkiye'nin iki yıldır yürürlüğe soktuğu siyasi reformların uygulamasının giderek yerleşmekte olduğunun göstergesidir. Zana'nın bundan sonraki yargılama sürecinin adil olacağına, alınacak kararın bu ilkeleri yansıtacağına güveniyoruz."
Avrupa Parlamentosu Başkanı Pat Cox: Bu Türkiye'deki reform süreci açısından son derece olumlu bir gelişme. Zana'nın 1995'te kendisine verilen Sakharov Ödülü'nü almak üzere AP'ye gelebileceğini umuyorum.
Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Walter Schwimmer: Bu karar insan hakları ve demokrasi alanında Türkiye'nin imajına olumlu katkıda bulunacaktır.
AP KPK Eşbaşkanı Joost Lagendijk: Kararı büyük bir memnuniyetle karşılıyorum. Bu Leyla Zana, üç arkadaşı ve aileleri için büyük bir gün. Bu Türkiye'de şimdi tanıklık edebildiğimiz reform ruhunun güzel bir örneği.
AP Yeşiller Grubu Eşbaşkanı Daniel Cohn-Bendit: Bu açık bir şekilde Türkiye'nin değişmekte olduğunu göstermektedir. Türkiye'ye AB içinde bir gelecek umudu verilmesi bu ülkenin halen devam etmekte olan demokratikleşme
sürecine gözle görülür biçimde katkı yapmaktadır.
AP Dışişleri Komisyonu Başkanı Elmar Brok: Leyla Zana ve arkadaşlarıyla ilgili hapis cezasının temyiz kararıyla sona erdirileceğini umuyoruz.
AB Komisyonu Türkiye Temsilcisi Hans Jörg Kretschmer: Çok olumlu bir adım. Uzun zamandır beklediğimiz bir şeydi. Eminim ki, AB'nin bütün kurumları bu tahliye kararını dikkate alarak karar verecektir.