'Reformları uygulayın'

Dünyanın başlıca insan hakları örgütlerinden olan Human Rights Watch (İnsan Hakları İzleme Komitesi), Türk hükümetini reformların uygulaması konusunda yetersiz kalmakla suçladı.

NEW YORK - Dünyanın başlıca insan hakları örgütlerinden olan Human Rights Watch (İnsan Hakları İzleme Komitesi), Türk hükümetini reformların uygulaması konusunda yetersiz kalmakla suçladı. Örgütün Başkanvekili Rachael Denber, "Başarılı reformun anahtarı, hükümetçe ve bağımsız kurumlarca daha fazla ve daha yakın denetimdir" dedi.
Denber, hükümetin reformları uygulamada daha da kararlı davranmasını istedi. Hükümetin, polis ve mahkemelerin Türkiye'nin insan hakları sicilini lekelemesine izin vermemesini isteyen Denber, 2004'ün ilk iki ayında ifade ve toplantı özgürlükleri açısından çelişkili sonuçlar alındığını ileri sürdü.
İnsan hakları ve demokrasi
Denber, şunları söyledi: "Reform süreci gerçekten ilerliyor ancak Türk vatandaşları, dövülmekten, göz yaşartıcı gaza maruz kalmaktan ve gözaltına alınmaktan korktuğu sürece gerçek reformların ne olduğunu anlamayacak.
AB için gerçek test, insan hakları ve demokrasinin korunmasında gösterilen performans olacak. Aralıkta AB'nin olumlu karar alması konusundaki en iyi argüman, 10 ay boyunca işkence ve kötü muameleler yapılmaması, vatandaşların görüşlerini dile getirdikleri için yargılanmaması ve ceza verilmemesi olur."