'Rektörler sınava giriyor'

Hükümetin TBMM'ye sevk ettiği yükseköğretim yasa tasarısına, Yüksek Öğretim Kurumu'ndan (YÖK) büyük tepki geldi.
Haber: DİLEK GÜNGÖR / Arşivi

ANKARA - Hükümetin TBMM'ye sevk ettiği yükseköğretim yasa tasarısına, Yüksek Öğretim Kurumu'ndan (YÖK) büyük tepki geldi. YÖK Başkanı Prof. Erdoğan Teziç, dün başkanvekilleri ve üyelerin bir bölümü ile acilen toplantı yaptı. Toplantının ardından bir açıklama yapan Teziç, TBMM'ye sevk edilen yükseköğretim yasa tasarısının, üniversite camiası ve rektörler için sınav niteliğinde olduğunu söyledi.
'Üniversiteler nerede merak ediyorum'
Teziç, "Taslağın açıklanmasından sonra, rektörlerin ve üniversitelerin nerede durduğunu merak ediyorum. Bugüne kadar bizim huzurumuzda hep öğrenciler sınava girmişti, şimdi üniversiteler ve rektörler sınava giriyor" dedi. Geçen pazar yapılan rektörler komitesi toplantısında, rektörlerin ve üniversitelerin nerede durduğuna ilişkin bir izlenim edinip edinmediği yolundaki soruya ise Teziç, "Edindim. Şimdi bu izlenimin devam
edip etmeyeceğini görmek istiyorum" karşılığını verdi.
YÖK üyesi diğer akademisyenlerin tepkisi ise şöyle:
YÖK Başkanvekili Prof. Dr. Aybar Ertepınar: Tasarıda öngörülen düzenlemeyle mevcut sistem ortadan kalkacak. Katsayıyla ilgili değişiklik üniversiteye giriş ve eğitim sisteminde ciddi bir tahribata yol açacaktır.
YÖK üyesi Prof. Dr. Alparslan Işıklı: YÖK ülkedeki demokratik kurumlardan biri. Bu da doğal olarak bazı çevreleri rahatsız etmeye başladı. AKP'nin yapmak istediği düzenleme 'köklü bir tasfiye'dir.
YÖK üyesi Prof. Dr. Burhan Şenatalar: Reformla ilgisi olmayan bir tasarı ortaya çıktı. Kanunun hepsi tartışılmalıydı. Bugüne kadar YÖK'e hâkim olan zihniyet ise hep tartışmadan uzak durdu. YÖK'ün yapısını değiştirmeliyiz, ancak daha ileriye dönük olarak.
Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanı Prof. Dr. Savaş Küçükyavuz: Değişikliğin kendi içinde çelişkileri var. Ortaöğretimin genel ve mesleki-teknik şeklinde verilen derslere bağlıdır. Teorik derslerin ağırlıkta olduğu genel liseler ayrı pratik derslerin ağırlıkta olduğu meslek liseleri ise ayrı alanlara ayrılır. İktidar hazırladığı tasarıyla bu ayrımı ortadan kaldırıyor.