Rektörlere jest

Üniversitelerarası Kurul'da (ÜAK), YÖK taslağını hükümete teslim ettiği için eleştirilen Teziç, hükümetle ortak YÖK komitelerine ÜAK'tan üye alacak.
Haber: DİLEK GÜNGÖR / Arşivi

ANKARA - YÖK yasa taslağı nedeniyle Üniversitelerarası Kurul'la (ÜAK) gerginlik yaşayan YÖK Başkanı Erdoğan Teziç, büyük 'yüzleşme'de kurula jest yapacak. Teziç, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ile YÖK arasında kurulacak komitelere ÜAK'ı dahil edecek.
Teziç, bugün ODTÜ'de yapılacak olağanüstü ÜAK toplantısına katılacak.
'Yüzleşme' olarak nitelenen toplantının, İstanbul'da Yıldız Teknik Üniversitesi'nde yapılan ÜAK toplantısı gibi sert geçmesi beklenmiyor. ÜAK üyeleri, Teziç'e 'Bizim desteklemediğimiz taslağı neden hükümete teslim ettiniz?' diyecek. Teziç ise bu soruya bir jestle yanıt vererek, MEB ile YÖK arasında oluşturulacak komitelere ÜAK'tan bir üye isteyecek. Komitelerde YÖK ve MEB ikişer üyeyle temsil edilecek. Prof. Teziç,
ÜAK'ın 'Neden taslağı teslim ettiniz?' eleştirilerine bugünkü toplantıda ne yanıt vereceği sorusu üzerine şöyle konuştu:
"Daha önce onlara teslim etme nedenlerimi anlatmıştım. İstanbul'da yapılan toplantıda neden sadece dört kişi hazırlanan taslağa itiraz etti. Ben taslağı hazırlarken, ÜAK'ın metninden sürekli yararlandım. Bizim hazırladığımız taslak, tüm tarafların görüşleri alınarak oluşturuldu. Taslak kimsenin değil. Ortak bir çalışma oldu. Bugün yapılan itirazlar ve tartışmaların hiçbirisi zaten taslağın içeriğiyle ilgili değil."
Daha önce üniversiteler, öğretim üyesi dernekleri ve öğrencilerle toplantılar yaparak, yeni YÖK taslağını şekillendiren Teziç, hafta başından bu yana da Meclis'i bilgilendirmeye başladı. Önceki gün, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ile görüşen Teziç, dün de Meclis Başkanı Bülent Arınç'a taslağın nasıl şekilleneceğine ilişkin süreci anlattı ve Meclis aşamasında kolaylık istedi.
Arınç ise Teziç'ten, taslak konusunda diyalog isterken, "Taslağı polemik konusu olmaktan çıkararak, bilimsel metin haline getirmek gerekiyor" dedi. Arınç, basında çıkan, "ÜAK kazan kaldırdı" haberlerine ilişkin de, "Ateşe benzin dökmenin anlamı yok. Bu, bilimsel bir konudur. Yüzyılın planlanması konusudur" diye konuştu.