Rektörleri cumhurbaşkanı seçmemeli

Cumhurbaşkanı Gül, Köşk'teki bir yılını değerlendirdi, rektör seçimlerinde yeni bir sistem istedi

 

 

ANKARA - Cumhurbaşkanı Abdullah Gül göreve gelişinin 1. yıldönümünde NTV canlı yayında Ruşen Çakır ve Murat Akgün’ün sorularını yanıtladı.  Cumhurbaşkanı Gül röportajın ilk bölümünde 1. görev yılı, dış politika ve atamalarla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Abdullah Gül şunları söyledi:

KONUMUMUN FARKINDAYIM
Cumhurbaşkanı seçildikten sonra anayasaya göre sorumluluklarımı biliyorum. Yeminimi iyi biliyorum. Meclis’te yaptığım konuşmalarda neler yapacağımı, nelere önem verdiğimi paylaşmıştım. 1 yıl içinde bunlara bağlı olduğuma inanıyorum. Cumhurbaşkanlığı Türkiye’nin birliğini bütünlüğünü temsil eder. Anayasa’nın uygulanmasını temin eder, gözler ve uyumu sağlar. Bunları hep zihnimde tuttum. Özen gösterdim ve buna devam edeceğim. Bana oy verenlerin ve vermeyenlerin hakkını gözetmek durumundayım,. Vicdanen rahatım. Onurlu, şerefli bir durumda olan kişi için tartışmalar küçük kalır.

VETO ELEŞTİRİLERİ Vetolara yönelik tartışmaları doğru bulmuyorum. Önceki cumhurnbaşkanları, onlar kaç veto etmiş. Benden önceki sayın cumhurbaşkanının ilk yılında 2 vetosu var. Ben şu kadar veto ettim diye övünmem. Arzu ederim ki hiç olmasın. Bunlara rağmen eksikler oluyor, yanlışlar oluyor. Ben görevimi yapıyorum.

YÖK BAŞKANI ATAMASI
Eleştiriler olabilir bazı çevrelerde. Başka isimler de olabilirdi. Önemli olan uygulamalardır. Ben YÖK’te herhangi bir bölünmüşlüğün olmamasını istedim. Ben kendisinden bunun giderilmesini istedim. Üniversitelerle ilgili rekabetin artırılmasını istedim. Önceki yönetim tarafından bırakılmış strateji belgesinin çok iyi olduğunu biliyorum. Onu rehber edinmelerini söyledim. Performanslara baktığımda bir yanlışlarını görmedim. Başörtüsü konusunda bir şey yaptılarsa doğru veya yanlış onu savunacak halim yok.

REKTÖR ATAMALARI Rektör atamalarında gösterdiğim hassasiyet ortada. 28 rektör atadım 22 tanesi 1. sırada olanlardan. Eleştiri yapılırken önyargılı olunmamalı. Bir rektörün AKP’den aday olduğu doğru. Başka röktörler var, muhalefet partilerinde önemli görevler almışlar. Niye onlardan bahsedilmiyor. Ben en doğru adayın o olduğunu gördüğüm için onları atadım.

CUMHURBAŞKANI BU SEÇİMİ YAPMAMALI
Rektörlerin son ayamada cumhurbaşkanı tarafından atanması doğru değil. Üniversiteler yeniden yapılanırken rektörlerin seçimi veya tayini ile ilgili yeni bir usul olması lazım. Bunlarda siyasi yarış gibi seçim olmaması lazım. Önemli olan bir üniversitenin rekabetinin büyümesinin gelişmesinin öne alınması lazım. Ben yeni bir sistemin getirilmesini, cumhurbaşkanının hiç bu işe karışmamasını arzu ediyorum. Bu konuda hem hükümete hem meclise çağrıda bulunmak isterim.

KAFKASYA’DA GELİŞMELER
İlk ziyaret ettiğim ülkelerden biri Gürcistan’dır. Bugünkü sorun potansiyel olarak uzun zamandır vardı. Gürcistan lideriyle bu konuları iki kez konuştum. Hassasiyeti konuştum. Maalesef bugün ortada sıcak bir durum var. Kafkasya’da barış, huzur bizim de çıkarımızadır. Halklar birbirine bağlı halklardır. Oralarda akrabalarımız vardır. Kan, gözyaşı görmek istemeyiz. Bunların dilyalogla çözülmesini istedik. Bugün de bu yönde çalışma içindeyiz. Yoğun temaslarımız var. barıştan, istikrardan yahnaısz. Müttefiklerimiz var, komşularımız söz konusu, dengeli olmak durumundayız. Dünden itibaren durum yeni bir safhaya girdi. Rusya’nın bu kararı aceleci bulundu. Çünkü Gürcistan’ın toprak bütünlüğü herkes için önemli. BM’nin sınırlarını tanıdığı bir ülke. Dünden itibaren durum yeni bir safhaya girdi.

Kafkasya Paktı önerisini ise hemen gerçekleşecek gibi algılamak yanlış. Bu Türkiye’nin bölgedeki istikrara ve çözüme yönelik gündeme getirdiği bir konudur. Bunlar bugünden yarına çözülecek şeyler değil.

ERMENİSTAN ZİYARETİ
Ermenistan’la oynanacak futbol karşılaşması için gidip gitmemeye henüz karar vermedik, değerlendiriyoruz. Burada önemli olan faydası var mı, yok mu? Son değerlendirmeleri yapıyoruz.