Rektörlerin gözü Kıbrıs'ta

Hükümet ile YÖK yasa taslağı gerginliği yaşayan Üniversitelerarası
Kurul (ÜAK), İsviçre'deki görüşmelerde AKP'nin Türkiye'nin hassasiyetlerini
göz ardı etmesi durumunda devreye girecek.
Haber: DİLEK GÜNGÖR / Arşivi

ANKARA - Hükümet ile YÖK yasa taslağı gerginliği yaşayan Üniversitelerarası
Kurul (ÜAK), İsviçre'deki görüşmelerde AKP'nin Türkiye'nin hassasiyetlerini
göz ardı etmesi durumunda devreye girecek.
Üniversiteler 'Kıbrıs' konusunda seslerini duyurmak için, konuyu ÜAK gündemine taşımaya hazırlanıyor. 19 Mart Perşembe günü yapılan son ÜAK toplantısında bazı rektörlerin, Kıbrıs gündemiyle toplantı yapılmasını istediği öğrenildi. ÜAK'ın Kıbrıs özel toplantısı yapmasına karar verildi, ancak tarihi netleşmedi. İsviçre'deki 'dörtlü konferans' görüşmelerinin bekleneceği belirtildi. ÜAK, prosedür gereği ayda bir toplanıyor. Rektörler, Kıbrıs için olağanüstü toplantı yapabileceklerini belirtirken, bu konuda bir bildiri yayımlanması da planlanıyor.
İsviçre'de süren görüşmeleri izleyen rektörler, hükümetin tavrına göre tutumalacak. Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Baki Komsuoğlu,
"Hükümet, Türkiye'nin hassasiyetleri konusunda taviz verirse, biz devreye girelim diyoruz. Kıbrıs milli bir dava, oradaki bir durum herkesi ilgilendirir" dedi.
ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Ural Akbulut da "Bilim adamlarının işi, hem bilgi üretmek hem üretilen bilgiyi topluma aktarmaktır. Çoğu üniversitede uluslararası ilişkiler ve siyaset bilimi bölümleri var. Kıbrıs ile ilgilenmemiz çok doğal. Üniversiteler olarak Türkiye'nin geleceğiyle ilgili her şeyle ilgileniyoruz" diye konuştu.
On Dokuz Mayıs Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ferit Bernay ise Kıbrıs konusunda her üniversitenin görüşünü kendi platformlarında dile getirdiğine dikkat çekti ve üniversitelerin ülkenin genel gidişatına katkı sağlayabileceğini söyledi. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsmet Vildan Alptekin de, "Kıbrıs konulu toplantı için
İsviçre'deki görüşmelerin neticesine bakacağız" diye bilgi verdi.