Resmi kutlamalar yapılıyor

Resmi kutlamalar yapılıyor
Resmi kutlamalar yapılıyor
Cumhuriyet Bayramı kutlamaları Ankara'da Cumhurbaşkanı Abdullah Gül başkanlığında yapılan Anıtkabir ziyareti ile başladı. Törenler AKM önünde düzenlenen resmi geçitle devam etti.

 ANKARA - Cumhuriyet’in 89’uncu yıldönümü törenleri başkent Ankara’da Cumhurbaşkanı Abdullah Gül başkanlığında Anıtkabir ziyareti ile başladı. Cumhurbaşkanı Gül’ün Çankaya Köşkü’nde kutlamaları kabulü ile devam eden törenler, daha sonra Atatürk Kültür Merkezi’ndeki (AKM) geçit töreniyle devam etti. Gül’ün Çankaya Köşkü’nde akşam vereceği resepsiyona ise TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da katılacak.
Cumhuriyet Bayramı nedeniyle düzenlenen tören, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül başkanlığındaki devlet erkanının Anıtkabir’de saat 08.45’de Aslanlı Yol’un başında yerini almasıyla başladı. Cumhurbaşkanı Gül’ün başkanlığındaki heyet, Aslanlı Yol’dan yürüyüp, Atatürk’ün mozolesinin bulunduğu bölüme geçti. Cumhurbaşkanı Gül burada mozoleye üzerinde Cumhurbaşkanlığı forsu bulunan kırmızı beyaz karanfillerden oluşan Türk bayrağı motifli çelenk koydu, ardından saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.
GÜL ÖZEL DEFTERE NELER YAZDI?


Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, beraberindekiler Misak-ı Milli Kulesi’ne geçerken, kendisine sevgi gösterisinde bulunan öğrencilere el salladı. Gül, Anıtkabir Özel Defteri’ne ise şunları yazdı:
"Aziz Atatürk; bugün önderliğinizde yüce milletimizin azim ve kararlılığıyla vücut bulan Cumhuriyetimizin kuruluşunun 89’uncu yıldönümünü coşku içinde idrak ediyoruz. Her alanda kapsamlı dönüşümler gerçekleştiren, demokrasisini olgunlaştıran, insan hak ve özgürlükleri konusunda büyük mesafeler alan, ekonomisini güçlendiren, yapısal reformları sürdüren bir ülke olmanın gururuyla huzurunuzdayız. Cumhuriyetimizi nitelikleriyle korumak ve yüceltmek, ülkemizi muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkarmak için var gücümüzle çalışıyoruz. Geçen 89 yılda kat ettiğimiz mesafe, Türkiye’nin, yarınları öncü bir ülke ve cazibe merkezi olarak kucaklayacağının da işaretidir. Cumhuriyet bayramında millet olarak hatıranız önünde saygıyla eğiliyor, size minnet duygularımızla birlikte şükranlarımızı sunuyoruz. Ruhunuz şad olsun."
Gül’ün, Anıtkabir Özel Defteri’ni imzaladıktan sonra tören alanındaki Türk Silahlı Kuvvetleri mensupları ve öğrenciler, Atatürk’ün mozolesinin önünden saygı geçişi yaptı. Türkiye Cumhuriyeti’nin 89. kuruluş yıl dönümü kutlamaları kapsamında Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Çankaya Köşkü’nde kutlamaları kabul etti. TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Necdet Özel, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu , TBMM eski başkanları ve eski başbakanlar, yüksek mahkeme başkanları, Bakanlar Kurulu üyeleri, kuvvet komutanları, orgeneraller ve oramiraller, YÖK Başkanı, TBMM Başkan Vekilleri ile yabancı ülkelerin büyükelçileri Cumhurbaşkanı Gül’ü 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle kutladı.
Kabule, BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş katılmazken, Bakanlar Kurulu’nda Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun da katılmadığı görüldü.

 

AKM ÖNÜNDE RESMİ GEÇİT

Cumhuriyet kutlamaları çerçevesinde daha sonra Atatürk Kültür Merkezi (AKM) tören alanında resmi geçit düzenlendi. Törene, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve eşi Hayrünnisa Gül, TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, yüksek yargı organlarının başkanları, Bakanlar Kurulu'nun bazı üyeleri ve eşleri, kuvvet komutanları, yabancı misyon şefleri ile subay, astsubaylar ve vatandaşlar katıldı.
Cumhurbaşkanı Gül, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Özel ile üstü açık bir araçtan, atlı polisler ve törene ilk kez katılan Cumhurbaşkanlığı motorize timleri eşliğinde geçit törenine katılan birlikleri denetledi. Cumhurbaşkanı Gül ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Özel, vatandaşlar ile öğrencilerin bayramını da kutladı.
Tören, Cumhurbaşkanı Gül'ün protokoldeki yerini almasıyla başladı. İstiklal Marşı'nın okunmasından sonra öğrenciler şiirler okudu ve halk oyunları gösterisi yapıldı. Bu sırada, Türk Hava Kurumu ve TSK paraşütçüleri atlayış gerçekleştirdi. Türk bayrağı taşıyan paraşütçülerin atlayışı hem protokol hem de vatandaşlar tarafından alkışlarla karşılandı.
Gösteriler, TSK Armoni Mızıkası ve karma bandonun pistteki yerini almasıyla devam etti. Karargah askerlerinin geçişinin ardından sırasıyla muharip gaziler ve iç güvenlik harekatı gazileri, 81 ili temsilen Türk bayrağı taşıyan öğrenciler, sancakları taşıyan askerler, Ankara Garnizonu'na bağlı askerler, büyük boy Atatürk posteri ve Türk bayrağı taşıyan öğrenciler, Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı izci grupları ile başkentteki bazı okulların öğrencileri tören alanından geçtiler.
Türk bayraklarının ve sancakların geçişinde protokolün tamamı ayağa kalkarak, bayrak ve sancakları selamladı. Daha sonra Polis Akademisi ve Polis Koleji öğrencileri, Kara, Deniz ve Hava Harp Okulu öğrencileri, Kara, Deniz, Hava ve Jandarma askerlerinden oluşan karma tabur, GATA Hemşirelik Yüksekokulu öğrencileri, Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı geçiş yaptı. 
Ayrıca Türk Hava Kuvvetleri'ne ait savaş uçaklarının geçişinin ardından akrobasi timi “Türk Yıldızları” da gösteri yaptı.

HAYRÜNİSA GÜL İLK KEZ KATILDI

Cumhurbaşkanı seçilmesinin ardından eşi Hayrünnisa Gül de AKM'de düzenlenen törende ilk kez Gül'e eşlik etti. Tören alanı ve çevresindeki binalar, Türk bayrakları ve Atatürk resimleriyle donatıldı. Tören alanında tarihteki Türk devletlerinin bayraklarına da yer verildi.
Bu arada tören geçişi sırasında Başbakan Erdoğan'ın şeref locasındaki yerinden bir süre ayrılarak İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin ve Adalet Bakanı Sadullah Ergin ile görüştüğü görüldü. (dha/aa)