Retçilerden siyasi çıkarma

Retçilerden siyasi çıkarma
Retçilerden siyasi çıkarma
Vicdani retçiler, Anayasa Uzlaşma Komisyonu'na katıldı. AKP'li İyimaya'nın "5 bin kişiden 4 bini askerlik yapmam derse ne olur?" sorusuyla karşılaştı.
Haber: RİFAT BAŞARAN - rifat.basaran@radikal.com.tr / Arşivi

ANKARA- TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu önce Şehit Aileleri Vakfı daha sonra da vicdani retçileri dinledi. Vicdani retçiler ve anti militaristler adına toplantıya Coşkun Üsterci, Ercan Aktaş, Hülya Üçpınar ile Şendoğan Yazıcı katıldı. AKP ’li üye Ahmet İyimaya vicdani retçilere, “Bir ülkede 5 bin kişi varsa, 4 bini askere gitmeyi kabul etmez, sadece bin kişi kabul ederse, ortaya bir eşitsizlik çıkmıyor mu? ” dedi. Vicdani retçiler adına avukat Üçpınar ise İyimaya’ya, “Birtakım hak ve özgürlüklere güvenlik konsepti değil, temel hak ve özgürlükler çerçevesinde bakmak lazım” dedi.
Vicdani retçiler toplantıda yaptıkları sunumda, 12 Eylül ile yüzleşme tartışmalarına değinerek, “Bize göre oluşturacak yeni anayasa 12 Eylül rejiminin güvenlik zihniyetinden ve militarist niteliklerinden tümüyle arınmış olmalıdır” dedi. Vicdani red hakkının anayasal güvence altına alınması talep edilen sunumda, “Mevcut Anayasa’daki, temel hak ve özgürlüklere ilişkin düzenlemelere karşın Milli Savunma Bakanlığı ve askeri mahkemeler vicdani retçilerin askere alınmasına, suç işledikleri gerekçesiyle tutuklanmalarına ve hapis cezaları almalarına neden olan uygulamalara devam etmektedirler. Dolayısıyla mevcut anayasanın 24, 25 ve 11. maddeleri vicdani retçilerin haklarını korumaya yetmemektedir” denildi. Alt komisyona bilgi veren Şehit Aileleri Federasyonu ise sivil şehitlik tartışmalarından yakındı. Federasyon Başkanı Hamit Köse, “Şehit ve gazi ismi istismar ediliyor. Dinimizde şehit ve gazinin kime deneceği belli” diye konuştu.
Köse toplantı çıkışında ise komisyonun aynı gün Vicdani Ret Hakkı Çağrıcıları’nı da dinleyeceğinin anımsatılması üzerine Köse, “24 yaşında evladımı verdim. Onlar da bir evladını versin, o zaman tartışalım. O vicdani retçiler, genelde dışardan beslenen, karanlık kişiler olarak değerlendiriyorum” dedi.
CHP İzmir Milletvekili Rıza Türmen ile BDP Grup Başkanvekili Hasip Kaplan, Meclis Anayasa Uzlaşma Komisyonu’na katılan vicdani retçiler ile birlikte TBMM’de ortak basın toplantısı düzenledi.
Türmen, “Bugün Avrupa Konseyi’ne taraf olan 47 devletten 45’i Türkiye ve Azerbaycan dışında vicdani reddi kabul etmişlerdir” dedi. BDP’li Kaplan da, “Orduları olmayan devletler de var. Farklı güvenlik sistemleri de var” dedi.