Risale-i Nur, Komünist Manifesto, KCK Sözleşmesi...

Risale-i Nur, Komünist Manifesto, KCK Sözleşmesi...
Risale-i Nur, Komünist Manifesto, KCK Sözleşmesi...
İstanbul'daki KCK davasında sanık avukatlarından Selçuk Kozağaçlı, "KCK Sözleşmesi"nin gelecekte "Risale-i Nur" ve "Komünist Manifesto" gibi tarihi değeri olacağını söyledi.

Radikal.com.tr – İstanbul ’da görülen ve 122'si tutuklu 205 sanığın yargılandığı KCK davasının dünkü duruşmasında sanık avukatlarından Selçuk Kozağaçlı ilginç bir savunma yaptı. Kozağaçlı, iddianamede yer alan "KCK Sözleşmesi"nin gelecekte "Risale-i Nur" ve "Komünist Manifesto" gibi tarihi değeri olacağını, üniversitede ders olarak okutulacağını söyledi.
İstanbul 15. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada Mahkeme Başkanı Ali Alçık’a, iddianamenin okunmasına ara vererek avukatların taleplerini istedi. Avukat Kozağaçlı talebinde, “Bu kadar geniş kitlenin bu kadar uzun süre tutuklu kalmasını gerektirecek kuvvetli bir suç şüphesinin bulunmadığı” söyledi. Kozağaçlı, iddianamede delil olarak bulunan "KCK Sözleşmesi"nin çevre sorunlarına duyarlı, ücretsiz sağlık hizmeti talebi, kadın sorunları, Kürt kimliği gibi konulara yer verdiğini belirtti. "Sanıkların siyasi geçmişi KCK’dan eskidir. Sanıklar ekoloji, sağlık, Kürt kimliği konularında bu belgeden önce de faaliyet gösterdi. Türkiye 'de en çok insanın suçlanmasına neden olan ‘Risale-i Nur’ ve ‘Komünist manifestosu’ metinleri artık üniversitelerde araştırma konusu yapılıyor, sempozyumlarda tartışılıyor. ‘KCK Sözleşmesi’ olarak iddianamede yer alan metin de ileride benzer bir tarihi değeri olacak" diyen Selçuk Kozağaçlı, meşru siyasal faaliyetleri nedeniyle yaklaşık 1 yıldır tutuklu bulunduklarını söylediği bütün tutukluların tahliyesini talep etti.

 

'HAYATINI İDAME ETTİREMEZ'


Tutuklu sanık Gönül Erdem'in avukatı Aynur Tuncel de müvekkilinin 11 Aralık tarihindeki duruşma salonunun nezarethanesinde yere düşerek sağ kolunu ve omuzunu kırmasının bir hizmet kusuru olduğunu belirterek, Erdem’in ameliyat olduğunu, bir süre yoğun bakımda kaldığını ancak tek başına hayatını idame ettiremeyeceği ve bu olaydan dolayı psikolojisinin çok etkilendiği için müvekkilinin tahliyesini talep etti.
Avukat Fırat Özdemir de, "Anadilde Savunma Hakkı"nı düzenleyen yasa tasarısının Adalet Komisyonu'ndan geçerek Genel Kural'a gönderildiğini hatırlatarak, "Yasanın 2013 yılında çıkarılacağı artık kesinleşti. Bu nedenle mahkemenin cesur bir kararla yasayı beklemeden sanıklara Kürtçe tercüman atanmasını talep ediyorum" diye konuştu.
Bilgi Üniversitesi öğrencisi tutuklu sanık İdil Aydınoğlu'nun avukatı Fikret İlkiz de, müvekkilinin, tutukluluk halinin hukuka uygun olmadığını ifade ederek, tahliyesini istedi. Duruşma bugün de devam ediyor.