Risottocu yeniden bakan

Seçimler nedeniyle istifa eden 3 bakanın yerine yenileri atandı. 'Risotto krizi'yle hatırlanan Müsteşar Güneş, yeniden Adalet Bakanı oldu.

İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ve Adalet Bakanı Sadullah Ergin, seçimler nedeniyle dün gece 24.00’ten itibaren geçerli olmak üzere istifa etti. Bakanlıklara üç müsteşar atandı. Müsteşarların arasında en ünlüsü, 2007’de aynı amaçla aynı koltuğa oturan İçişleri Müsteşarı Osman Güneş oldu.

TBMM’nin seçim kararı alması nedeniyle anayasa gereği üç bakan istifa etti. İçişleri Bakanlığı koltuğuna 2007’de aynı nedenle Abdülkadir Aksu’nun yerine oturan İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Osman Güneş getirildi. Muğla’da katıldığı bir davette yediği risottonun içinde şarap olduğunu öğrenince, masayı terk eden Güneş, yemeği düzenleyen Muğla Valisi Temel Koçaklar’ın görevden alınmasına neden olmuştu.

Vali görevden alınmıştı
Güneş, söz konusu görevden sonra atandığı Kayseri Valiliği sırasında “belediyedeki yolsuzluk, rüşvet olaylarına göz yumduğu” iddiasıyla da CHP ’nin hedefi haline gelmişti. CHP Konya Milletvekili Atilla Kart da “çipli pasaport ihalelerine fesat karıştırdıkları” iddiasıyla Osman Güneş’in de aralarında bulunduğu 11 kişi hakkında suç duyurusunda bulunmuştu.

İşçilere ‘terbiyesiz’ dedi
Ulaştırma Bakanlığı koltuğuna da Müsteşar Habip Soluk getirildi. Soluk, müsteşar olduğu dönemde Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası (BTS) ve Türk Ulaşım-Sen tarafından 16 çalışanın göreve iade edilmesi için yapılan ‘tren durdurma eylemi’ hakkında ‘Terbiyesizlik’ yorumunda bulunmuştu. Bu yorumu nedeni ile tepkilere neden olmuştu.

Adalet Bakanlığı’na atanan Ahmet Kahraman da kamuoyunun ismini yakından bildiği bir isim. 12 Eylül Referandumu öncesinde Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nda yaşanan ‘atama krizi’nin mimarı olan Kahraman, 23 Mart 2010 günü HSYK Toplantısı’nı terk ederek ‘2009 yılı güz kararnamesi’ni engellemişti.

Kahraman, bakanlığından isimlerin HSYK’ya seçilmesi sürecinde aktif rol oynamıştı. Kahraman, Ankara 25. Asliye Hukuk Mahkemesi yargıçlığı görevindeyken de, Başbakan Erdoğan’ın açtığı tazminat davalarına bakmış, Selanik’teki Atatürk Evi’nde şeref defterine yazdığı ifadelerle Başbakan Erdoğan’a hakaret ettiği gerekçesiyle 83 yaşındaki Fethi Dördüncü’yü 10 bin YTL tazminata mahkûm etmişti.