RTÜK: Top Başbakanlık'ta

RTÜK Başkanı Karaca, anadilde yayın yönetmeliği için Dışişleri'nin, AB'yi bile aşan isteklerde bulunduğunu söyledi. Karaca, "Bu yönetmeliği hazırlama görevi bize verildi" dedi.

ANKARA - Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Fatih Karaca, farklı dil ve lehçelerde yayın yönetmeliğinin hâlâ yayımlanmamasının sorumlusunun kendileri olmadığını açıkladı. Kamuoyunda ve yapılan ilgili toplantılarda
bu konuda kendilerinin yönetmeliğe karşı oldukları gibi bir izlenim yaratıldığını belirten Karaca, iddianın kesinlikle doğru olmadığını savundu.
'Bizden çıktı'
Dün katıldığı bir panelden sonra konuyla ilgili gazetecilerin sorularını yanıtlayan Karaca, yönetmeliğin hazırlanışı sırasında 30 Eylül'de tüm kamu kurum ve kuruluşlarıyla toplantı yaptıklarını, daha sonra da Dışişleri Bakanı Abdullah Gül başkanlığında bir kez daha bir araya geldiklerini hatırlattı. Karaca, yönetmeliğin kendilerinden çıktığını ve Başbakanlık'ta olduğunu söyledi.
'Gelecek hafta çıkar'
Yönetmelikle ilgili herhangi bir sıkıntı olmadığını belirten RTÜK Başkanı Karaca, "Başbakanlıktan yazılı veya sözlü bir ikâz olmadı. Ama biliyorsunuz, Başbakanlığın kendi iç sistemi var. En geç gelecek hafta yayımlanır diye düşünüyorum" dedi.
Yönetmeliğe kendilerinin karşı oldukları gibi bir izlenim yaratıldığını ileri süren Karaca, Dışişleri Bakanlığı'nın bazı bürokratlarının Avrupa Birliği'nin (AB) bile talep etmediği ölçüde çok liberal yaklaşımlarının olduğunu tespit ettiklerini açıkladı. Karaca, "Liberal istekler nelerdi" sorusuna ise şöyle yanıt verdi:
'Her şey adım adım'
"Belli konuların hemen devreye girmesi istendi. Biz ulusal yayınla başladık. Ama yerel ve bölgesel yayını yasaklamadık. İzleyici ve dinleyici profilinin belirlenmesinin şart olduğunu belirttik. Burada bir yasaklama yok.
Adım var. Biz diyoruz ki bu bir uygulamadır. İlk önce bir uygulamasını görelim. Biz hem Avrupa Birliği hem de Türkiye gerçekleri çerçevesinde bir mutabakat metni ortaya çıkardık."
'Bir itiraz yok'
RTÜK Başkanı Karaca, şöyle devam etti: "Kanunla yönetmeliği hazırlama görevi bize verilmiş. Tabii ki RTÜK, kamu kurum ve kuruluşlarının görüşünü alır.
Ama sonuçta bu yönetmeliği yapma görevi bize verilmişse, biz de üst kuruldan bu şekilde geçirip, kabul ettiğimiz için ve bu noktada bir itiraz da bize ulaşmadığına göre, önümüzdeki hafta Resmi Gazete'de yayımlanır diye düşünüyorum."