'Rumların hayırı hayırlı olabilir'

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Annan Planı'na Rumların 'Hayır' demesi halinde KKTC'nin uluslararası arenada devlet olarak tanınması ve uygulanan ambargonun...

ANKARA - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Annan Planı'na Rumların 'Hayır' demesi halinde KKTC'nin uluslararası arenada devlet olarak tanınması ve uygulanan ambargonun kalkmasının söz konusu olabileceğini söyledi. Dün, 'Milletlerarası Tahkim Semineri'nde konuşan Hisarcıklıoğlu, "Belki de bizim için Rumların plana 'Hayır' demesi daha hayırlı bir sonuç olur" dedi. Hisarcıklıoğlu, planda şu iki önemli noktaya dikkat çekti:
"Adada uzun süreli barışın sağlanabilmesi için anlaşmanın AB birincil hukuku içine alınması şart. Bu yapılmadığı takdirde ileride mahkeme kararlarıyla AB müktesabatı çerçevesinde bozulması söz konusu olabilir. Bu da çok pahalıya mal olabilir. Ayrıca Türkiye'ye AB'ye tam üyelik için müzakere tarihinin de aralık sonunda verileceğinin kesin olarak ifade edilmesi gerekir. Türkiye, AB'ye tam üyelik perspektifinde kalmalı."