Saadet Partisi'nde şok istifa

Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Bekaroğlu, "Tüm enerji Erbakan'ın siyasete dönmesi için harcandı" diyerek partisinden istifa etti.

Necmettin Erbakan'ın önderliğinde kurulan Saadet Partisi'nin 'aykırı' isimlerinden Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Bekaroğlu, "Tüm enerji Erbakan'ın siyasete dönmesi için harcandı" diyerek partisinden istifa etti. Bir süredir yönetimin politikalarına karşı eleştirel bir tutum içinde olan Bekaroğlu, istifa mektubunu Genel Merkeze noter aracılığıyla gönderdi. Bekaroğlu istifa mektubunda iki yıl önce seçilen parlamentonun halktan giderek koptuğunu belirterek, "AKP uluslararası iktidarların, CHP ise yerleşik devlet iktidarının sözcüsü durumuna gelmiştir. Parlamento dışı muhalefet partilerinde ise herhangi bir canlılık emaresi görülmemektedir, toplumun yeni bir umut ve beklenti ile yönelebileceği bir muhalefet odağı kalmamıştır" dedi. SP'nin de bu koşulları değiştirecek araçları oluşturamadığını vurgulayan Bekaroğlu, şöyle devam etti:
"Tüm enerji ve imkanlar liderin tekrar siyasete dönmesi için harcanırken siyasetin gerekleri ihmal edilmiştir, buna rağmen lider de kurtarılamamıştır. Maalesef bugün SP toplumsal muhalefetin çok ötesine düşmüş, bu anlamda toplumsal vicdanın sesi ve cazibe merkezi olma özelliğini kaybetmiştir. Öte yandan giderek içe kapanan yapısıyla bütün toplumu kucaklayacak yeni açılımlara imkan vermemektedir. Parti teşkilatları ve tabanla yaptığım görüşmeler ve iki yıldan bu yana getirdiğimiz uyarı ve tekliflerin hiçbir şekilde dikkate alınaması bende, 'burada siyaset yapma imkanının kalmadığı' kanaatini yerleştirmiştir."