Sabahat Tuncel'e hapis cezası

Sabahat Tuncel'e hapis cezası
Sabahat Tuncel'e hapis cezası
BDP'li Sebahat Tuncel hakkında PKK üyesi olduğu gerekçesiyle 8 yıl 9 ay hapis cezası verildi.

Cem TURSUN


İSTANBUL - BDP Milletvekili Sebahat Tuncel’e PKK silahlı terör örgütüne üye olmak suçundan 8 yıl 9 ay hapis cezası verildi. Tuncel’e yurtdışına çıkış yasağı da kondu. Karar Yargıtay tarafından onaylanırsa, meclise gönderilecek.

İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya tutuksuz sanık Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Milletvekili Sebahat Tuncel katılmazken avukatları Ercan Kanar ve Baran Doğan hazır bulundu. Avukat Baran Doğan, "Yargılama aşamasında tutuklu olan müvekkilim yasama dokunulmazlığına dayalı olarak tahliye edilmiş, Daha sonra uygulamada hiçbir yeri olmadığı halde savcılık tahliye gerekçesine itiraz etmiş, itiraz üzerine düzeltilen gerekçeye dayalı olarak yargılamaya devam edilmiştir. Son zamanlarda siyasi iradenin söylem ve talepleri doğrultusunda operasyonlar, tutuklamalar ve yargılamalar yapılmaktadır. Bunların doğru olmadığı kanaatindeyiz. Müvekkil hakkında delil yoktur, beraatine karar verilmesini talep ediyorum" diye konuştu.


8 YIL 9 AY HAPİS


Yargılamaya son veren mahkeme, Sebahat Tuncel’in PKK örgütüne üye olmak suçunu işlediği sabit olduğu gerekçesiyle 8 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırdı. Tuncel’in "Yasadışı PKK silahlı terör örgütüne üye olmak" suçunu işlediğini belirten mahkeme, ‘işleniş biçimi, suçun işlendiği yer ve zaman, suç konusunun önem ve değeri ve kastının yoğunluğunu’ dikkate alarak Tuncel’in 7 yıl hapisle cezalandırılmasına karar verdi. Cezayı, Terörle Mücadele Kanunu kapsamında yarı oranında artıran Mahkeme, Tuncel’in cezasını 10 yıl 6 ay hapse çıkardı. Cezanın ‘Tuncel’in geleceği üzerindeki olası etkilerini’ göz önüne alan mahkeme, son olarak cezayı 8 yıl 9 ay hapis olarak belirledi.


SIRADA YARGITAY AŞAMASI VAR


Mahkeme ayrıca Tuncel’in TCK’nın 53. maddesi kapsamında ‘Belli hakları kullanmaktan yoksun bırakılmasına’ hükmetti. İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanan Tuncel bu davada tutuklu yargılanırken 2007 yılında milletvekili seçilmiş ve tahliye edilmişti. Karar Yargıtay tarafından onaylanırsa, karar meclise gönderilecek. Böylece Tuncel’in milletvekilliğinin düşürülmesi gündeme gelebilecek.SAVCININ İDDİASI14 Şubat 2008’de esas hakkındaki görüşünü açıklayan Cumhuriyet Savcısı Bilal Bayraktar, Tuncel’in suç tarihinde DTP delegesi olduğunu kendisine ait pasaport ile yasal yollardan 12 Haziran 2004 tarihinde Şırnak Habur sınır kapısından Kuzey Irak’a geçtiğini, PKK/ Kongra- Gel silahlı örgütünün 2004 yılı Temmuz ayında Kuzey Irak’taki kamplarında yapılan PKK/KONGRA-GEL /PRD Kongresine örgüt mensuplarının giydiği kıyafetle katıldığını anlatmıştı. 20 Ağustos 2004 yılında Habur sınır kapısından yurda giriş yaptığı 5 kasım 2006 tarihinde de Bağcılar DTP binasında PKK/Kongra-gel terör örgütünün üst düzey yöneticilerinin toplantı yaptıklarına dair alınan istihbari bilgiye istinaden yapılan aramada, sanığın Bağcılar DTP ilçe binasında toplantı yapıldığı sırada yakalandığını belirten savcı, "Sanığın PKK / Kongra - Gel terör örgütü üyesi olduğunun, daha önce örgüt adına faaliyetlerde bulunan tanık İbrahim Çakmaz’ın mahkeme aşamasında değişmeyen ifade ve teşhisleri ile ve tüm dosya kapsamı ile anlaşılmıştır" demişti.