Sadece DTP destekledi: Muhalefet ve iktidar karşı

TBMM Başkanı Arınç: TÜSİAD da istediğine göre, kavgasız hayırlı bir iş çıkabilir.
Devlet Bakanı Atalay: Seçim Yasası ve baraj konusunda şu anda siyasi talep yok.
CHP lideri Baykal: TÜSİAD ile her noktada görüş birliği içinde olmamız şart değil.
DYP'li Ercan: Yüzde 10'luk baraj korunsun.
MHP'li Şandır: AB, azınlıkların temsili için bunu istiyor, MHP'nin baraj sorunu yok.
DTP'li Tuğluk: Baraj mutlaka kaldırılmalı.
DEHAP yüzde 6.2 ile Meclis dışı kalmıştı.
Prof. Zafer Üskül: Baraj nedeniyle seçmenin neredeyse yarısı parlamentoda değil.
Yazar Tarhan Erdem: Yüzde 7-8 de yüksek. Tüm eğilimler Meclis'e yansıyabilmeli.

ANKARA - İktidar partisi AKP ve ana muhalefet partisi CHP'nin yanı sıra, yapılan anketlere göre yüzde 10 barajını aşarak Meclis'e girebileceği öngörülen DYP ve MHP de seçim barajının düşürülmesine sıcak bakmadı. Öneriye tepkiler şöyle:
Bülent Arınç (TBMM Başkanı): Seçim 2007 yılında yapılacaksa Seçim ve Siyasi Partiler yasalarındaki değişikliklerin 2006'nın ilk yarısında konuşulması ve vakit geçirilmeden yapılması gerekiyor.
Partiler nasıl bir seçim kanunu istediklerini yüksek sesle söylemeli. 3 milyon oy alan siyasi parti parlamento dışında kalıyor, ama barajı geçmiş bir parti 10 bin oyla milletvekili çıkarıyor. Parlamento dışında kalan partilerin en az birkaç temsilciyle temsili iyi olur. Bunun için barajı birkaç puan düşürmek, milletvekillerini iki kategoride düşünmek, tercihli oy getirmek, partilerin blok olarak seçime katılmasına imkân vermek tartışılmalı. 5 yılda bir seçimin doğru olmadığını, bunun 4 yıla indirilmesini isteyen parti de bunu, önümüzdeki seçimde uygulanabilmesi için getirmeli. TÜSİAD da bunu istediğine göre, kavgasız hayırlı bir şey olacaktır.
Beşir Atalay (Devlet Bakanı): Bu konuda partimizin tavrı açık. Zaten Seçim Yasası ve seçim barajı konusunda şu anda siyasi bir talep de yok. Sadece bizim partimiz için söylemiyorum, diğer partilerin de bu konuda herhangi bir talebi yok.
Sadullah Ergin (AKP Grup Başkanvekili): AKP ile istikrar başladı. Seçimler zamanında yapılacak. Konjonktüre göre seçim sistemiyle oynama gibi bir eğilimimiz yok. Artık seçim sistemleri uzun süre değiştirilmeyecek bir yapıda olmalı.
Hayati Yazıcı (AKP Genel Başkan Yardımcısı): Türkiye'nin seçim barajı sorunu yok. 3 Kasım'dan sonra istikrar sağlandı. Bunda mevcut seçim düzenlemesinin de payı var. Kim programını halka daha iyi anlatırsa Meclis'e girer. Tek parti iktidarı istikrarı da sağlıyor. Böyle bir konu gündemimizde kesinlikle yok. Ancak daha önce gündeme gelen Türkiye milletvekiliği düzenlemesi yapılabilir. 100 milletvekili için seçimlerde baraj işlemez. Partiler yüzde kaç oy alırsa o kadar milletvekili gönderir. Bunun için de Anayasa değişmeli. Bu konuda ana muhalefet partisi CHP'nin de olumlu görüş bildirmesi ve uzlaşma sağlanması zorunluluğu var.
Baykal oralı bile olmadı
Deniz Baykal (CHP lideri): TÜSİAD'ı, milli eğitimde ortaya çıkan son uygulamalarla ilgili değerlendirmesi nedeniyle kutluyorum. Eğitimin yozlaştırılmaya doğru sürüklendiğini tespit etmişler. Gerçekten eğitim TÜSİAD'ın da saptadığı gibi tehlikeli şekilde yozlaştırılıyor. Bunu söylemeleri memnuniyet verici. (Baraj önerisi ısrarla anımsatılınca) Her noktada görüş birliği içinde olmamız şart değil. Bir ortak noktayı yakaladım, söylüyorum.
Nevzat Ercan (DYP Genel Başkan Yardımcısı): Yüzde 10'luk baraj korunmalı. Zaten parçalı bir siyasi yapı var. Ara rejimler ve darbeler nedeniyle sağ ve solda siyasi yapı paramparça oldu. Bu bölünmüşlük uzun dönemlerde siyasi istikrarsızlığı da getirdi. Aynı zamanda her seçim öncesi yasalar değiştirildi, ince hesaplar, ayarlamalar yapıldı. İstikrar çok önemli. Temsilde adalet de önemli. Eğer farklı eğilimlerin Meclis'te temsil edilmesi isteniyorsa ittifaklara imkân verebilecek düzenlemeler yapılabilir. Seçim ve siyasi partiler yasaları bir bütünlük içinde geniş bir uzlaşma aranarak değiştirilmeli.
Mehmet Şandır (MHP Genel Başkan Yardımcısı): Seçim barajının düşürülmesi talebini başka kişiler ve kurumlar başka sebeplerle talep etmekte. Cumhurbaşkanı'nın bu yöndeki söyledikleri bütünüyle hukuki hassasiyetler ve demokrasi isteğinden kaynaklandığını biliyorum.
Ancak AB, etnik azınlıkların Meclis'te temsil edilme hakkı elde etmesi anlamında barajın düşürülmesini istiyor. Bu sorunlara neden olur. MHP'nin barajla ilgili bir sorunu yok. Konu, ülke yönetimiyle ilgili bir bütünlük içinde ele alınmalı. Palyatif tedbirlerle, arzu edilen temsilde adalet yönetimde istikrar temin edilmesi mümkün değil. Seçim ve Siyasi Partiler yasaları bütünlük içinde ele alınmalı.
DTP: Halk iradesine engel
Aysel Tuğluk (Demokratik Toplum Partisi Eşbaşkanı): Yüzde 10 barajı halkın iradesinin önüne konmuş bir baraj. Seçim sonuçlarına baktığımızda da ne kadar antidemokatik olduğunu, halk iradesinin yüzde 46'sının Meclis'te temsil edilmediğini, AKP'nin baraj sisteminden dolayı iki kat milletvekili çıkardığını görüyoruz. 1999 seçimlerinde HADEP 34 milletvekili çıkarabilecekti, ama baraj nedeniyle hiç çıkaramadı, 2002'de de DEHAP yüzde 6.2 oy oranıyla 65 milletvekili gönderebilecekken, tek milletvekili çıkaramadı. Çağdaş demokratik toplumda bu savunulamaz. Seçim barajının tümden kaldırılmasını savunuyoruz, bunun yapılması istikrarsızlığa da yol açmaz.