Sağda aynı kavga

Baraj altında kalan ve yerel seçimlere lider değişimiyle giren merkez sağ partilerden DYP ile ANAP arasında yine adres tartışması başladı.

ANKARA - Baraj altında kalan ve yerel seçimlere lider değişimiyle giren merkez sağ partilerden DYP ile ANAP arasında yine adres tartışması başladı. DYP, seçimlerde beklediği sonucu alamasa da oy oranını artırmaktan mutlu. DYP yönetimi sonuçları şöyle değerlendirdi: 1994'ten beri süren kan kaybı durdu, partide bir liderlik sorunu yok, iktidar rüzgârına rağmen alınan sonuç büyük bir başarı.
Hedefin merkez sağı DYP'de birleştirmek olduğunu belirten DYP yönetimi ilk çağrıyı ANAP'a yaptı. DYP lideri Mehmet Ağar, memleketi Elazığ'dan yaptığı açıklamada seçimlerin DYP'nin gücünü gösterdiğini vurgulayarak, "Millet DYP'ye muhalefet görevi verdi. DYP merkez sağda birleşmenin adresi oldu" dedi.
Genel Başkan Yardımcısı Celal Adan da, 'Merkez sağa AKP oturdu' şeklindeki analizlerin yanlış olduğunu savundu. Yeni çatı ve adres aramaya gerek olmadığını ileri süren Adan, "Halk bu seçimle DYP'nin çatısı altında bütünleşmeyi zorunlu hale getirdi. DYP, ANAP'ın tamamını kucaklamaya hazırdır" diye konuştu.
Nas: 28 Mart sıfır noktası
ANAP lideri Nesrin Nas ise, merkez sağda yeni bir arayış olduğunu savundu. "Eğer AKP merkez partisi olsaydı bu arayış olmazdı" diyen Nas, öncelikle de merkez sağın misyonu ve vizyonunun ortaya konulması gerektiğini kaydetti. 'Kapıyı kapat gel' çağrısı yapan DYP'ye 'yeni çatı' önerisinde bulunan Nas, şunları söyledi:
"Siz bize katılın gibi sözler işe yaramaz. Kendini merkez sağda gören partilere çağrı yapıyorum. Merkez sağda birleşme yeni bir tüzelkişilikle bile olabilir. Bir şey yapmak isteyen elini taşın altına koymalı. Biz 28 Mart'ı sıfır noktası kabul edip, önümüze bakacağız."