Sağlık çalışanlarının nöbet ücretlerine yüzde 50 zam

Sağlık çalışanlarının nöbet ücretlerine yüzde 50 zam
Sağlık çalışanlarının nöbet ücretlerine yüzde 50 zam
Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Sağlık çalışanlarının nöbet ücretlerine yüzde 50 zam yapıyoruz. Hekimlerimiz yanında diğer sağlık çalışanlarını da bu zamlı nöbet ücretlerinden yararlandıracağız. İsteyen hekim 70 yaşına kadar devlette çalışabilecek" dedi.

RADİKAL- Başbakan Ahmet Davutoğlu Sağlık Bakanlığı tarafından   Ankara 'da gerçekleştirilen 'Şifa Veren Ele Vefa' programına katıldı. Davutoğlu, 14 Mart Tıp Bayramı dolayısı ile sağlık çalışanlarına zam müjdesi vererek "Tıp Bayramı vesilesiyle fedakar sağlık çalışanlarımızın nöbet ücretlerinde önemli bir iyileştirmeye gidiyoruz. Yapacağımız düzenleme ile nöbet ücretlerine yüzde 50 zam yapıyoruz. Hekimlerimiz yanında diğer tüm sağlık çalışanlarını da bu zamlı ücretten yararlandıracağız.  Çalışmak isteyen hekimlerimizin talepleri halinde herhangi bir zorunluluk ve yük getirmeden 70 yaşına kadar çalışma fırsatı vereceğiz" dedi.

ÖNCE HESAP VERECEKSİN

Meclis'te görüşmeleri süren Özgürlüklerin Korunması ve İç Güvenlik Reformu Paketi içerisinde sağlık çalışanlarına yönelik şiddet uygulayanlara karşı düzenlemeler olduğunu hatırlatan Davutoğlu, "Sağlık Hizmetleri Temel Kanununda yer alan suçun şekli ve tutuklama kararı konularında düzenleme yaptık. Şu anda Meclis'te tartışılmakta olan Özgürlüklerin Korunması ve İç Güvenlik Reformu Paketi içinde sağlık çalışanlarına yönelik herhangi bir şiddeti gerçekleştiren fail konusunda da 24 saat gözaltı eğer bu, birkaç kişi tarafından gerçekleştirilmişse 48 saat gözaltı şartı getireceğiz. Hem şifa vermek için gece gündüz çalışan doktora saldıracaksın sonra da hastanenin diğer kapısından çıkacaksın. Böyle olmayacak. Önce bir hesap vereceksin. Hangi hakla gece 24 saat sana hizmet veren sağlık çalışanlarına saldırırsın diye bir hesap verilecek.Oraya acı içinde gelen hasta yakınlarının anlıyoruz. O acıyı anlamayan doktorlar için de şikayet mekanizmamız var" açıklamasında bulundu.

 

NÖBET ÜCRETLERİNE YÜZDE 50 ZAM

Tıp Bayramı dolayısıyla sağlık çalışanlarına zam müjdesi veren Davutoğlu, şunları kaydetti: "Sağlık Bakanımızla oturduk. Şu aşamada Türkiye 'nin bütçe imkanlarıyla neler yapılabilir, üzerinde çalıştık. Tıp Bayramı vesilesiyle fedakar sağlık çalışanlarımızın nöbet ücretlerinde önemli bir iyileştirmeye gidiyoruz. Yapacağımız düzenleme ile nöbet ücretlerine yüzde 50 zam yapıyoruz. Hekimlerimiz yanında diğer tüm sağlık çalışanlarını da bu zamlı ücretten yararlandıracağız. Yapılan düzenleme ile aciller ve diğer riskli yerlerde nöbet tutanların ücretlerine yüzde 75 zam gelmiş oluyor. Çalışmak isteyen hekimlerimizin talepleri halinde herhangi bir zorunluluk ve yük getirmeden 70 yaşına kadar çalışma fırsatı vereceğiz"

"BIRAK TALEBİNDE BULUNMADIM"
Konuşmasında doktorluğun aşk ile yapılan bir meslek olduğunu vurgulayan Davutoğlu, doktor eşi Sare Davutoğlu'nun mesleki hayatından örnekler vererek "Ben bu mesleğin nasıl aşkla yapıldığını hayatım boyunca hep tecrübe ettim, dedim. Sare Hanım ile evlendiğimizde başörtüsü dolayısıyla okuldan uzaklaştırma cezası almıştı. Herhalde okulu bırakır diye düşünmüştüm. Bırakmadı. Çünkü aşkla mesleğe bağlıydı. Daha sonra yurt dışına gittiğimizde ihtisas imkanı olmayıp burada yine aynı yasak sebebiyle yurt dışında başka alanlara yönelir diye ümit ettim. Terketmedi. 28 Şubat döneminden burada ihtisas yaparken çok zorluklarla karşılaşıldı, terketmedi. Başdanışman oldum Ankara'ya geldim. Doktorluğuna devam ettim. Acaba bırakır mı, diye ümitle bekledim demeyeyim ama en azından birlikte çoğu zaman nöbet de tuttuğumuz için gece yarısı eğer telefon gelmişse bizzat başdanışmanlık dönemindeyken dahi nöbet tuttum birlikte. O içeride hastayla ben dışarıda kitabımla. Dışişleri Bakanı olduğumda Ankara'ya taşındık. Acaba bütünüyle bırakır mı, dedim. Bırakmadı. Başbakan olduktan sonra da yine aynı aşkla vazifesini ifa ediyor. Ben de bırak talebinde bulunmadım. Biliyorum ki hiçbir şey ona ve onun gibi çalışan doktorlara mutluluk içindeki doğum sonrası dünyaya gelen bir çocuğun ağlama sesinin verdiği mutluluğu vermez" diye konuştu.

"ACİLİYET SIRALAMASI ANCAK HASTAYA MÜDAHALE EDEN DOKTORLAR TARAFINDAN BİLİNİR"
Sağlık çalışanlarına yönelik meydana gelen şiddet vakalarına dikkat çeken Davutoğlu, "Buraya gelmeden önce Meclis Araştırma Komisyonu'nun raporunu detaylı bir şekilde okudum. Baktığım zaman özellikle acillerde bu olayların arttığını görüyorum. Şunu anlamak mümkün. Acile gelen hasta, kendi aciliyetini biliyor ve bütün hastanenin o anda diğer acil vakaları unutup sadece onun hastasıyla ilgilenmesini istiyor. Bizim doktorlarımız ve bizim için her hasta acildir. Ama aciliyet itibariyle kimin daha acil olduğunu tayin edecek olan o anda orada olan doktordur. Yakınlarımızın geleceği için kaygı duymamız doğrudur ama o kaygı üzerinden başka acil hastaların yakınlarını düşünmeden kendimizi öne alacak şekilde bir tavır sergilediğimizde hele acil birimlerini bu tür müdahalelerle bir kargaşa ortamına sürüklediğimizde nasıl bir büyük suç işlediğinizi soğukkanlı olarak düşündüğünüz zaman anlayabilirsiniz. Hiçbir hastaya ayrıcalık yapılmaz. Aciliyet sıralaması ancak o anda o hastaya müdahale eden doktorlar tarafından bilinir. Dışarıdan birisi bunu tayin edemez" ifadelerini kullandı.

DHA