Şahinkaya: Bizi tarih yargılar

Şahinkaya: Bizi tarih yargılar
Şahinkaya: Bizi tarih yargılar
Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya 12 Eylül döneminde yapılan sistematik işkenceler nedeniyle yargılanmayacak. Şahinkaya savunmasında, "12 Eylül büyük bir olaydır, büyük olayları tarih yargılar" dedi.

Radikal.com.tr - 12 Eylül askeri darbesine ilişkin, dönemin Genelkurmay Başkanı, Yedinci Cumhurbaşkanı Kenan Evren ile Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Tahsin Şahinkaya'nın yargılandığı davanın bugünkü duruşması başladı. Şahinkaya savunmasında, "Büyük olayları tarih yargılar" dedi.

Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, sanıkların avukatı Bülent Hayri Acar, müdahilliğine karar verilen TBMM Başkanlığı, Başbakanlık, CHP , MHP , DİSK ve HAK-İŞ'in de arasında bulunduğu tüzel kişilerin avukatları ile diğer bazı müdahiller ve avukatları katılıyor.
Evren ve Şahinkaya, sesli ve görüntülü iletişim sistemiyle savunmalarını yapıyor. Sanıklar, yansıtılan görüntülerde dün olduğu gibi yataklarında görünüyor.

AVUKATLAR TARTIŞTI
Duruşmada avukatlar arasında tartışma çıktı. Mahkeme Başkanı, avukatları uyardı.

EVREN VE ŞAHİNKAYA SADECE DARBEDEN SORGULANIYOR
Evren'in avukatı, işkence iddiaları için, ''Sorgu sadece darbeden yapılabilir. İşkence iddiaları ayrı bir soruşturmanın konusudur'' dedi.

Müdahil avukatlardan Fikret Babaoğlu söz alarak, sanıkların sistematik işkence ve kötü muamele suçları yönünden de savunmalarının yapılması gerektiğini öne sürdü. Mahkeme heyeti, Cumhuriyet savcısı ve sanık avukatının da talebi doğrultusunda talebin reddine karar verdi.

Avukatın bu itirazı üzerine mahkeme başkanı sanıkların sadece darbe suçlamasından yargılanacağını söyledi. Sanıklar sistematik işkenceden sorgulanmayacak.

Mahkeme Başkanı Süleyman İnce, sanıklara, ''Ülke yönetimine el koymakla suçlanıyorsunuz'' dedi.

Mahkeme Başkanı ile Kenan Evren arasında şöyle bir diyalog geçti:
Mahkeme Başkanı: Savunmanızı kendiniz mi yapacaksınız?
Kenan Evren: Avukatımın yapmasını talep ediyorum. Ben bu konuda bir şey söylemek istemiyorum.
Mahkeme Başkanı: Avukatınla birlikte mi yapacaksın?
Kenan Evren: Bizim bu işkencelerle ilgimiz yok.
Mahkeme Başkanı: Bunu sormuyorum.
Kenan Evren: Evet savunmamı avukatımla birlikte yapacağız.

Müdahil avukat, savunma yaparken sanıkların birbirini duymamasını istedi. Bu talep reddedildi.

ŞAHİNKAYA RAHATSIZLANDI
Tahsin Şahinkaya rahatsızlanınca tıbbi müdahale yapıldı. Duruşmada, Kenan Evren savunmasını yapmadan önce İstanbul'daki naip hakim, sanık Tahsin Şahinkaya'nın ilaç alması gerektiğini söyledi. Mahkeme, savunmalar öncesinde duruşmaya kısa bir ara verdi.

İŞTE ŞAHİNKAYA'NIN İFADESİ
Müdahil avukatlardan Arif Ali Cangı, “Sanıklar arasındaki astlık ve üstlük ilişkisi dikkate alındığında, sanıkların savunmasına Ali Tahsin Şahinkaya'dan başlanmasını” istedi. Mahkeme, talebi yerinde gördüğünü tutanağa geçirdi. Önce Ali Tahsin Şahinkaya savunma yaptı.

Şahinkaya, yazılı metin üzerinden savunmasını yaptı. Şahinkaya savunmasında şunları söyledi: 

- Ben anayasa ile kurulmuş Milli Güvenlik Kurulu üyesiyim 
- Milli Güvenlik Konseyi kurucu iktidardır 
- Kurucu ikitarların tasarrufları suç konusu olamaz 
- Silah arkadaşlarım yetkisini anayasadan almaktadır 
- Mahkemenin bizi yargılama yetkisi yoktur 
- 12 Eylül müdahalesi Türk ve dünya tarihinde yerini almış büyük bir olaydır. Tarihi olayları ancak tarih yargılar 
- TSK Türk milletine olan görevini yerine getirdi. 
- O gün Türk Milleti için en doğru olanı yaptık 
- Sanık sıfatım yoktur, ben kurucu iktidarım 
- Bu çerçevede hiçbir soruya yanıt vermeyeceğim 
- Savcı tarafından alınan ifademi tekrarlıyorum

SORULARA YANIT VERMEDİ
Şahinkaya'nın ifadesini tamamlamasının ardından sorulara geçildi. Mahkeme, Şahinkaya'ya, “Bireysel olarak bir darbe yapmanın gerektiğine ne zaman inandınız? Bu kararınızı kimlerle paylaştınız? Darbe yapılması yönündeki karara hangi tarihli toplantıda, hangi komuta kademesi ile hangi komutanlarla karar verdiniz? Sizin dışınızda kalan, yani emir komuta zinciri dışındaki TSK görevlilerince veya TSK dışında bir silahlı güç tarafından darbe yapılsaydı, buna o dönemdeki tepkiniz ne olurdu?” sorularını yöneltti.

Şahinkaya, “Müsaadenizle cevap vermeyeceğim efendim” dedi.

Şahinkaya, mahkemenin, “12 Eylül 1980 askeri darbesinin yapılmasında ABD veya bir başka ülkenin bilgisi veya onayı var mıdır?” sorusu üzerine, “Arz etmiştim efendim, yanıt vermeyeceğim” dedi.

Müdahil avukatlardan Ömer Kavili, sanıklardan Şahinkaya'ya bir dizi soru yöneltti. Şahinkaya, sorulara yanıt vermeyeceğini bildirdi. Sanık avukatı Bülent Acar söz alarak, “sanığın özgür iradesiyle soruları yanıtlamayacağını bildirdiğini” ifade etti ve “Sorulara cevap vermeyeceğini belirten, bunu ortaya koyan bir sanığa yönelik sorulara devam edilmesi demek, yasak sorgu usullerinin uygulanması demektir. Müvekkilime soru sorulmamasını talep ediyorum” dedi.

Avukat Kavili ise sorgu bütünlüğüne karışılmaması yönünde ara karar verilmesini istedi. Avukatlar küfür olmadan soru sorulabileceği itirazında bulundu. Müdahil avukatlar, sanıkların uluslararası çetenin parçası olarak darbe yaptığını iddia etti.

Müdahil avukatlar sanıkların kaldıkları odanın tümünün görünmesini istedi.

Mahkeme, müdahillerin sanıklara soru sormaya devam etmelerini kararlaştırdı.