Şaka gibi seçim

Hataları o iyi bilir!
Sempozyumda 'Tıbbi Uygulama Hataları' oturumunu, işkenceyi gizlediği için altı ay men cezası alan hekim yönetti. Aynı ismin wernicke-korsakoff raporları da AİHM'den dönmüştü.
Haber: HATİCE YAŞAR / Arşivi

İSTANBUL - I. Yargıtay-Adli Tıp Sempozyumu'nda 'Tıbbi uygulama hataları' başlıklı oturumun yöneticiliğini daha önce işkenceyi gizlediği için altı ay meslekten men edilen ve vernicke-korsakkof hastalarına verdiği
'İyileşebilir' raporları AİHM'den dönen Adli Tıp Kurumu 3. İhtisas Dairesi Başkanı Nur Birgen yaptı.
Birgen, daha önce tartışmalı kararlara imza atmıştı. Kararlardan biri, 1995'te Yeni Demokrasi Hareketi İstanbul İl Binası'ndaki işgalle ilgili.
O dönem Adli Tıp Kurumu uzmanı olan Birgen, dövülerek gözaltına alınan yedi kişiye toptan 'Sağlamdır' raporu verdi. Ancak her biri için ayrı rapor düzenlenmesi gerekiyordu. Taksim İlkyardım Hastanesi ise aynı kişilere ayrı ayrı 'ödem', 'erozyon', 'eritem' gibi yaygın 'darp ve cebir izleri' tespit edildiğine dair rapor verdi. Sanıkların çıkarıldığı DGM Adli Tıp Şube Müdürlüğü'ndeki Adli Tıp uzmanı da, 'darp ve cebir' olduğuna dair rapor verdi. İşkenceyi gizlediğinin belirlenmesiyle İstanbul Tabip Odası, Birgen'e altı ay meslekten men cezası verdi. Ancak Adalet Bakanlığı cezayı onamadı ve Birgen'i 3. İhtisas Kurulu Başkanlığı'na atadı.
Birgen'in bir tartışmalı raporu daha kamuoyuna yansıdı. Ölüm orucu nedeniyle vernicke-korsakkof hastalığına yakalanan ve cezaları altı aylığına ertelenen Aslıhan Gencay ve Bekir Balyemez'e, Birgen'in başında bulunduğu 3. İhtisas Kurulu 'İyileşebilir' raporu verdi.
Böylece Gencay ve Balyemez'e cezaevi yolu göründü. Avukatların AİHM'ye başvurmasıyla tedbir kararı konuldu. AİHM kararında, "Tedavisi olmayan hastalığa ilişkin verilen 'İyileşebilir' raporu, tıbbi değerlendirme açısından zayıf, raporu hazırlayanların tarafsızlığı noktasında şüphe uyandırıyor" denilerek, Türk hükümetinden yeni bir rapor hazırlaması istendi.