Sakladığım sırlar var her şey söylenmez

Sakladığım sırlar var her şey söylenmez
Sakladığım sırlar var her şey söylenmez

Komisyon üyeleri Bülend Ulusu nun anlattıklarından tatmin olmadıklarını söyledi. Fotoğraf: CEM ÖKSÜZ/AA

Haber: RİFAT BAŞARAN / Arşivi

ANKARA - TBMM Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu bünyesinde oluşturulan 12 Eylül Alt Komisyonu, dün darbe döneminin başbakanı Bülend Ulusu’yu dinledi. Ulusu, “Kendime sakladığım sırlar var. Her şey söylenmez” diyerek başladığı bilgilendirmede, darbe ve o dönem yapılan işkencelerden haberdar olmadığını, kendisine bir şikâyet gitmediğini belirterek, “Kıvırtmıyorum, doğruya doğru” sözleriyle kendisini teyit etti. Ulusu, kontrgerillanın kötü amaçlı olmadığını söylerken “TSK memleketin hayrına kafa yoran teşkilattır” dedi.
Ulusu, 12 Eylül darbesini ‘istikrarsızlık’ ve ‘1974 Kıbrıs Harekâtı’na bağlayarak, “Harekât ile başımıza çorap örülmeye başlandı. Diplomatik ve politik netice alınmadan yapılan askeri harekât sonrasında Türkiye sıkıştırılmaya başlandı. Dış mihraklar ve içteki işbirlikçileri Türkiye’de anarşiyi kademe kademe arttırdı. Öyle çomaklama değil, aşırı sol örgütleri dışarıdan kullandılar. Aşırı sağ örgütleri de karşılarına çıkardılar. Ülkenin içini karıştırıp, istikrarı bozdular” dedi. 

Kontrgerilla kötü değil
12 Eylül öncesinde eski Başbakan Bülent Ecevit’in üstüne gittiği kontrgerilla ile ilgili konuşan Ulusu, “Kontrgerilla ABD ’lilerin NATO içindeki teşkilatlanmasıydı ama kötü amaçlı değil, daha başka amaçlar için bu yapılanma gerçekleştirildi” diye konuştu. Kenan Evren’in teklifi üzerine başbakan olduğunu söyleyen Ulusu, “Başbakanlığınız döneminde çok işkence yapıldı” denmesi üzerine, “İşkencelerden bilgim yok. Bana böyle bir şikâyet gelmedi” dedi. Toplantı sonunda komisyon üyelerinin “Tatmin olmadık, sakladığınız sırlar var” diye itiraz etmesi üzerine Ulusu şunları söyledi: “Kendime sakladığım sırlar var. Her şey söylenmez. Bazı sırlar söylenmez. TSK’da beraberliği bozacağı düşüncesi vardır. Bazı konularda susmak iyidir.”