Saldırıların partilere dağılımı açıklandı: HDP birinci, AK Parti ikinci...

Saldırıların partilere dağılımı açıklandı: HDP birinci, AK Parti ikinci...
Saldırıların partilere dağılımı açıklandı: HDP birinci, AK Parti ikinci...
İnsan Hakları Derneği, 23 Mart-19 Mayıs tarihleri arasında seçim sürecinde düzenlenen saldırıların partilere dağılımını açıkladı. Buna göre, HDP 3 kez silahlı 2 kez de bombalı saldırıya uğradı. AK Parti'ye 2 silahlı, CHP ve MHP'ye de 1'er kez silahlı saldırı oldu.

RADİKAL - İnsan Hakları Derneği (İHD), 23 Mart ile 19 Mayıs arasında seçim çalışmaları yapan partilere yönelik saldırıları açıkladı. Buna göre HDP'ye 3 silahlı 2 bombalı saldırı yapılırken, toplam saldırı sayısı 114'ü buldu. AK Parti 'ye ise 2'si silahlı 7 saldırı, CHP 'ye 1'i silahlı 4 saldırı, MHP 'ye de 1 silahlı saldırı oldu.

7 Haziran seçimleri yaklaştıkça, seçim çalışması yapanlara ve partilere yönelik çoğu 'faili meçhul' saldırılarda da artış görülüyor.
İHD'de de bu saldırıları bir rapor haline getirerek kamuoyuna açıkladı. Açıklamada 23 Mart 2015 ile 19 Mayıs 2015 tarihleri arasında partilerin seçim bürolarına/araçlarına, adaylarına, mitinglere ve çalışanlarına yönelik baskın, saldırı, tehdit ve polis baskınları sayısının 126 olduğu, bu saldırılardan 114’ünün HDP’ye, 7’sinin AK Parti ’ye, 4’ünün CHP’ye ve 1’inin de MHP’ye yapıldığına dikkat çekildi.

Bu saldırılarda toplam 49 kişinin darp edilip yaralandığı belirtilirken, bunlardan 47’sinin HDP’li olduğu vurgulandı. Bu saldırılar nedeni ile 7 kişi gözaltına alınırken, 1 kişi tutuklandı.

Seçim çalışmaları sürecinde ise toplam 125 kişinin gözaltına alındığını ifade eden İHD yöneticileri, 8 kişinin de tutuklandığını söyledi.

SALDIRILARIN PARTİLERE GÖRE DAĞILIMI

İHD'nin çıkardığı saldırı bilançosunun partilere dağılımı şöyle:

-HDP: 3 silahlı, 2 bombalı, 2 kundaklama olmak üzere 114 saldırı,

-AK Parti: 2'si silahlı olmak üzere 7 saldırı,

-CHP: 1'i silahlı olmak üzere 4 saldırı,

-MHP: 1 silahlı saldırı.

-47 si HDP li olmak üzere 49 kişi yaralandı.

-Gözaltı ve tutuklamalar:

-7 saldırgan gözaltına alındı, 1 saldırgan tutuklandı. (2 kişinin AK Parti seçim irtibat bürosuna saldırdığı, 2 kişinin CHP seçim irtibat bürosuna saldırdığı, 3 kişinin de HDP seçim irtibat bürosuna saldırdığı iddiasıyla).

-Seçim çalışmaları sürecinde kolluk tarafından HDP li 125 kişi gözaltına alındı 8’i tutuklandı.

-Gözaltı ve gözaltı yerleri dışında işkence ve kötü muamele: Tamamı HDP’li 32 kişi.