@ismailsaymaz

Salıcı ekibi fire vermedi

Salıcı ekibi fire vermedi
Salıcı ekibi fire vermedi

CHP İstanbul İl Kongresi nde 282 oyla yeniden başkan seçilen Oğuz Kaan Salıcı nın listesinde yer alan şair Metin Altıok un kızı Zeynep Altıok da yönetime seçildi.

Yeniden CHP İstanbul İl Başkanı seçilen Salıcı, yönetime damgasını vurmayı başardı. İl yönetimi, bütünüyle Salıcı'nın listesinden oluştu.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

İSTANBUL- CHP 34. Olağan İstanbul İl Kongresi’nde, Oğuz Kaan Salıcı’nın listesi fire vermeksizin seçildi. Buna göre 40 kişilik il yönetimi ve dokuz kişilik disiplin kurulu, bütünüyle Salıcı’nın tercih ettiği isimlerden oluştu.
CHP il kongresinin resmi sonuçlarına göre Oğuz Kaan Salıcı 282, Ali Özcan ise 158 oy aldı. Sandıklardan çıkan 184 oy geçersiz sayılarak iptal edildi. Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu ile Gürsel Tekin’in de aralarında olduğu 14 kişi ise oy kullanmadı. Salıcı’nın 40 kişilik yönetim kurulu ve dokuz kişilik disiplin kurulu bütünüyle kendi seçtiği isimlerden oluştu. Ali Özcan’ın listesinde kurultay delegeliğine aday olan Nuriye Berberoğlu ve Ayşen Bingöl, 170 kişilik kadın kotası sayesinde listeye girmeyi başardı.
Kesin zafer elde eden Salıcı, eski yönetimdeki arkadaşlarından 13’ünü yeni döneme taşıdı. Sivas katliamında yaşamını yitiren şair Metin Altıok’un iki ay önce CHP’ye katılan kızı Zeynep Altıok Akatlı yeni yönetimde yer aldı. Yazar Ümit Kaftancıoğlu’nun gelini Canan Kaftancıoğlu da yerini korudu. Eski CHP İstanbul Gençlik Kolları Başkanı Olgun Çelik gençliği temsilen yönetime girdi. Yön Radyo’nun sahibi Yüksel Kılınç ile Reina ve Suada’nın Genel Müdürü Güven Karataş da seçilenler arasında. 

13 kadın yönetimde
Son tüzük kurultayında kabul edilen yüzde 33’lük kadın kotası nedeniyle 13 kadın da yönetime girdi. 21 yaşındaki Hatice Almaca, CHP İstanbul’daki en genç yönetici oldu. Simge Kes de gençlik kollarından parti yönetimine katıldı. Kadın kotası dokuz kişilik disiplin kuruluna da yansıdı. 20 yaşındaki Sinem Üşümüş, en genç disiplin kurulu üyesi oldu.
Zeynep Altıok Akatlı, Sivas katliamı ile ilgili Toplumsal Bellek Platformu çatısı altında yürüttükleri mücadeleye en çok CHP ve BDP ’den destek geldiğini belirterek, “Hiç siyasete girmemiştim. Ama 19 yıllık adalet mücadelem içinde zaten kendimizi siyasetin içinde bulmuş olduk” dedi.