Salıcı'dan Sarıgül'e davet

Salıcı'dan Sarıgül'e davet
Salıcı'dan Sarıgül'e davet
CHP İstanbul İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı, CHP'li 12 ilçe belediyesi ile ortak basın açıklaması yaptı. Salıcı, Sarıgül'ü CHP'ye davet ederken CHP'li başkanların telefonlarının dinlendiğini açıkladı.

İSTANBUL – CHP İstanbul İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı ve İstanbul'daki CHP'li 12 ilçe belediyesi Swisotel'de ortak basın açıklaması yaptı. Açıklamada CHP’li belediyelere yönelik soruşturmaları değerlendiren Salıcı tüm başkanların cep telefonlarının dinlendiğini söyledi. Salıcı sorular üzerine toplantıda, “Sayın Sarıgül ya da CHP'de olmayan başka arkadaşlarımız CHP' ye katılmak isterlerse, CHP'nin kucağı hepsini alacak kadar geniştir” dedi.

"CHP'ye yönelik soruşturmalar ve belediyelerde yapılan aramaları" konu alan toplantıda, Adalar Belediye Başkanı Mustafa Farsakoğlu, Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi, Avcılar Belediye Başkanı Mustafa Değirmenci, Beşiktaş Belediye Başkanı İsmail Ünal, Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün, Çatalca Belediye Başkanı Cem Kara, Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk, Kartal Belediye Başkanı Altınok Öz, Maltepe Belediye Başkanı Mustafa Zengin, Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, Bakırköy Belediye Başkan Yardımcısı Yervant Özuzun, Silivri Belediye Başkan Yardımcısı Suna Göçer yeraldı.


"CHP'Lİ BELEDİYELERE CİDDİ BİR SALDIRI SÖZKONUSU"

Oğuz Kaan Salıcı, "Şu anda bu 12 belediye başkanı arkadaşımız sosyal demokrat belediyecilik anlayışı çerçevesinde halkımıza hizmet vermeye çalışıyorlar" diyerek, Ak Parti'nin bundan rahatsız olduğunu dile getirdi. Maltepe belediyesinden başlayan operasyonların Silivri, Sarıyer, Avcılar, Büyükçekmece, Kadıköy ve Adalar belediyesiyle devam ettiğini söyleyen Salıcı, " AKP 'li belediyelere yapılmayan her şey muhalefetteki belediyelere yapılmakta. Özellikle CHP'li belediyelere ciddi bir saldırı söz konusu. Bizim belediye başkanlarmızın neredeyse tamamının cep telefonları dinlenmekte. Belediye başkanının halka hizmet etmekten başka görevi ve niyeti yok. Belediye başkanının telefonunu dinlemekten baskı altına almaktan, belediye çalışanlarını kameralar eşliğinden tutuklamaktan ve daha sonra da paşa paşa salıvermekte amaçlanan şey nedir? Amaçlanan şey CHP'li belediyeleri siyaseten itibarsızlaştırmaktır. Biz İstanbul İl Başkanlığı olarak, bu itibarsızlaştırma çabalarına karşı dimdik duracağız ve bunların sonuç vermemesi için elimizden geleni yapacağız " dedi.


"SAYIN BAŞBAKAN CHP'Lİ BELEDİYELERLE HESAPLAŞMA YOLUNA GİTMEYE ÇALIŞIYOR"


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 'ın CHP'li belediyeleri Alman vakıflarından para almak ve bunları terör örgütüne aktarmakla suçladığını hatırlatan Oğuz Kaan Salıcı, "Ne oldu? Türkiye - Almanya Mali İşbirliği anlaşmasının altında kendi imzası çıktı. Çoğunluğu AKP'li belediyeler tarafından alınmış olan kredilerin altında Hazine Müsteşarlığının onayı çıktı. Resmi muhatap olarak Türk Belediyeler Birliği'nin başkanlığının kabul edildiği, o başkanın da Kadir Topbaş olduğu ortaya çıktı. Sayın Başbakan yalan yanlış bilgiler vererek, bazen kendisini trajikomik hale düşürme pahasına CHP'li belediyelerle 2014 yılında bir hesaplaşmaya giremeyeceğini görerek, önceden siyaseten hesaplaşma yoluna gitmeye çalışıyor" diye konuştu.


"GÜCÜNÜZ YETİYORSA BELEDİYE BAŞKANLARIMIZI SANDIKTA YENİN"

CHP'li belediyelerin her gün inceleme altında olduğunu söyleyen Salıcı, "Normalde belediyelerimiz İçişleri Bakanlığı müfettişleri tarafından bazen bir bazen de iki yılda bir incelemeye tabi tutulur. Bu 2009 seçimlerine kadar normal usuldü. Bugün Büyükçekmece Belediye Başkanımızın belediyesine 101. müfettiş geldi. İçişleri Bakanlığı veya İBB tarafından yönlendirilen müfettişlerin 101.'si bugün Büyükçekmece Belediyesinde göreve başladı. Bizim yapmış olduğumuz siyasetin sonucunda 2014 yılında bu belediyeleri tekrar kazanacağımızdan hiçbir şüphemiz yok. Eğer gücünüz yetiyorsa gelin gücünüz varsa bizim belediye başkanlarımızı sandıkta yenin. Gelin CHP'yi 2014 yılında sandıkta yenin. Bizi siyasi saldırılarla müfettişlerle püskürtemezsiniz. Bunun karşısında CHP'lileri bir bütün olarak göreceksiniz" diye konuştu.

"DİKTİKTEN SONRA EĞRİ ÇIKAN AĞAÇLARIN HESABINI BİLE VERDİM"


Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün ise, "Sokak hayvanları bakım merkezimiz var. Yaklaşık 5 bin köpek bakıyoruz. Bu merkezle ilgili neyi nasıl nerede yapıyorsunuz dediler. Yarın kendisiyle görüşeceğim. Bugüne kadar 101. müfettiş olduğunu söylediler. Belediye başkanı olarak 1974' ten beri İstanbul yerel demokrasisinde görev yapıyorum. Son 5 yılda diktiğimiz diktikten sonra eğri çıkan ağaçların bile hesabını verdim vermeye de devam edeceğim. 39 yılımı İstanbul halkına verdim bundan sonra da vermeye devam edeceğim" diye konuştu.

Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk ise bir örnek vererek, "Kadıköy Belediye Başkanı bugün bana selam vermedi deseniz bana müfettiş gönderirler. Olay buraya kadar geldi. Bende örnek çok fazla. Bunların hepsi de Danıştay'dan dönüyor. Danıştay'dan geçenler de yargıdan dönüyor. Bugüne kadar 100'ün üzerinde soruşturma geçiren bir belediye başkanının 1 gün bile mahkumiyet almaması neyin ifadesidir? Bu soruşturmaların gereksiz veya siyasi yapıldığı anlamındadır" dedi.

SARIGÜL'E DAVET

Yerel seçimlerde İstanbul Büyükşehir Belediye başkanlığı adayı için Mehmet Akif Hamzaçebi, Mustafa Sarıgül ve Gürsel Tekin'in isminin geçtiğinin sorulması üzerine Salıcı, "Belediye başkanlığı seçiminde ortada isimler olması çok doğaldır. Başka isimler de olabilir. Parti içinde demokratik bir yarıştır. Bu arkadaşlarımızın aday olması açıklama yapmalarında biz hiçbir mahsur görmüyoruz. Önemli olan ipi göğüsleyebileceğini düşündüğümüz kişiyi adaylaştırmaktır. Bu konuda bizim tavrımız çok net. Eğilim yoklaması yoluyla örgütlerin eğilimini alacağız. Bu konuyla ilgili görüşler ortaya çıkıyor. Bu görüşler il danışma kurulunda toparlanacak ve İstanbul'un görüşü olarak resmileştirilecek. Sadece bu yeter mi? Yetmez. Anketler yoluyla gerek genel merkezin gerek İstanbul'un yapacağı anketler yoluyla vatandaşın nabzı ölçülmeli ve kazanacağından emin olduğumuz kişiler adaylaştırılmalı" şeklinde konuştu. Salıcı, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu 'nun Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül'ü CHP'ye davet etmesiyle ilgili bir soruyu da yanıtladı. Salıcı, "Sayın genel başkanımızın açıklaması şu ana kadar yaptığı açıklamaların bir devamıdır. Biz CHP' ye katılmak isteyen herkese kapımızı açarız. CHP'ye güç verecek, CHP'nin daha fazla oy almasını sağlayacak şaibesi olmayan herkesin CHP'ye katılmasından mutluluk duyarız. Bir kişinin birkaç kişinin ismini telaffuz etmek o arkadaşlarımızın siyasi çalışmalarına hizmette bulunmaz. Onun için Sayın Sarıgül ya da CHP'de olmayan başka arkadaşlarımız CHP' ye katılmak isterlerse, CHP'nin kucağı hepsini alacak kadar geniştir" dedi. (Pınar ÇITAK KOYGUN – Ünsal ÇAKİN/DHA)

 

Öztürk'ten Topbaş'a: Biz sadece plan değil beyin de okuruz

Kadıköy Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’nın kaldırılacağı iddiaları üzerine İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın yaptığı açıklamaya Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk’ten yanıt geldi.
"Plan nasıl okunur diye ders vermek lazım. Biz yaptığımız işi gayet iyi biliyoruz " diyen Topbaş’a yanıt veren Öztürk, planın Haydarpaşa Garı ile Kadıköy Meydanı’nı da içine aldığını belirtti. Öztürk, "Haldun Taner sahnesiyle Beşiktaş İskelesi arasında komple, bodrumsuz sökülüp takılabilen unsurlardan oluşan bir fuar alanının çizildiğini ve konulduğunu gördük. Bunlar plan notlarında var. Dolayısıyla, Bostancı Gösteri Merkezini kaldırın Kadıköy Meydanı'na koyun anıtı da içine alsın. Kaldı ki anıtı da içine alıyor bu plan. Bunu nasıl okursunuz? Bunu başka türlü okumak mümkün değil" dedi.
Öztürk, "Anıt orada kalsa dahi bu çadırın içinde olacak. Bu plan notlarıyla sabit bir bina da yapabilirsiniz. Delinin biri gelir yapar. Sayın Topbaş yapmak istemeyebilir ama birileri bunu buraya koymuş. Bu, plan notlarında var. Bodrumsuz, sökülüp takılabilir, 4 bin 279 metrekareyi kapsayan, bir fuar alanı. Bir anıt tören alansız düşünülebilir mi? Önünde saygı duruşu yapacağınız alan yok. Bazen tören alanı bazen de fuar alanı bu da olmaz. Anıtı bırakın bir kenara bir meydana bunu yapmak en büyük haksızlık" diye konuştu.