Salih Müslim'den 'geçici yönetim' açıklaması

Salih Müslim'den 'geçici yönetim' açıklaması
Salih Müslim'den 'geçici yönetim' açıklaması
Demokratik Birlik Partisi (PYD) Eşbaşkanı Salih Müslim, Rojava'da oluşturduklar meclisin, geçici yönetim ilanı olmadığını, fakat bunun ilk adımı olduğunu söyledi.

Demokratik Birlik Partisi (PYD) Eşbaşkanı Salih Müslim, Rojava'da oluşturduklar meclisin, geçici yönetim ilanı olmadığını, fakat bunun ilk adımı olduğunu söyledi.

Müslim, siyasi çalışmalarını yürüttüğü Paris'te, AA muhabirine telefonla yaptığı açıklamada, PYD'nin Rojava'da geçici yönetim ilan ettiğine ilişkin haberleri değerlendirdi.

"İlan edilen geçici yönetim değildir, fakat onun ilk adımıdır" diyen Müslim, "Biz, bunu Rojava'daki oluşumlarla birlikte yapıyoruz. Yapmak istediğimiz sivil yönetimdir" dedi.

Müslim, 82 kişiden oluşturulan meclisle ilgili, "Bu, kurucu bir meclistir, hükümet değildir. Rojava halkının ihtiyaçlarını karşılamak için oluşturduk. Hazırlıklar tamamlanırsa üç ay içinde seçimlere gidilecek" diye konuştu.

Müslim, "Sivil yönetim ilanı, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani'nin Diyarbakır ziyaretini gölgelemek için yapıldı" iddiasına ilişkin de "Hayır. Uzun zamandır konuşuluyordu, çalışmaları yürütülüyordu. Şimdi bu aşamaya geldi. Ne kimseye karşı, ne de kimseyle ilgilidir" dedi.

Salih Müslim, "El Parti , Suriye Kürtleri Birliği Partisi ve Suriye Azadi Partisi neden oluşumda yok" sorusuna şu yanıtı verdi: "Herkes toplantıya davet edildi. Fakat bu siyasi partiler kabul etmedi. Bu partiler, Türkiye 'nin ve koalisyonun tepkisi nedeniyle toplantıya katılmadılar."

Oluşturulan meclisin yönetiminde yer almasıyla ilgili şimdiye kadar bir gelişme olmadığını aktaran Müslim, istenmesi durumunda verilen görevi üsteleneceğini kaydetti.

"Barzani'nin Diyarbakır ziyareti normaldir"

Müslim, Mesut Barzani'nin Diyarbakır ziyaretiyle ilgili olarak ise Barzani ile Türkiye hükümetinin öteden beri görüştüğünü hatırlatarak, "Barzani'nin, Diyarbakır'a gitmesi normal bir şeydir. Barzani'nin, Başbakan Erdoğan ile görüşmesinde, Kürt halklarının hakkını savunmasını bekliyoruz" dedi.

Müslim, Türkiye'ye bugünlerde gelme durumu olmadığını, kendisine bu yönde herhangi bir davet gelmediğini belirtti.

PYD'den Türkiye'ye mesaj

Rojava'da geçici bir yönetimin kurulması planları ilerlerken PYD’den “Türkiye korkmamalı” mesajları geliyor. PYD’nin İngiltere’deki Temsilcisi Alan Semo, Türkiye’nin geçici yönetimi kurma planlarından korkmaması gerektiğini savunurken “Türkiye’nin bu adımın bölgesel, uluslararası ve küresel istikrara tehdit olmadığını anlayacağını düşünüyorum. Geçicidir” dedi. Kamışlı kentinde yapılan ve bir kurucu meclisinin oluşturulmasına karar verildiği duyurulan toplantının ardından BBC’ye konuşan Alan Semo, partisinin ayrı bir Kürt devletini tesis etmeyi amaçlamadığını söyledi. Bölgenin “gelecekte birleşik, demokratik ve çoğulcu bir Suriye’ye entegre olacağını” ifade eden Semo, PYD’nin bir anayasayı ve bölgedeki Kürt olmayan unsurların da temsil edileceği bölgesel parlamentoyu planladığını ifade etti. (AA)