Salonda 68 rüzgârı

Haber: RİFAT BAŞARAN - rifat.basaran@radikal.com.tr / Arşivi
CAN GÜLERYÜZLÜ / Arşivi

ANKARA- CHP ’nin 34. Olağan Kurultayı’na “değişim ve devrimcilik” kavramları damgasını vurdu. Değişim rüzgarı salonda da hissedilirken, yapılan konuşmalarda “devrimcilik” vurgusu dikkat çekti. Muhalifler ise konuşmalarında değişimin “siyasi metamorfoz” olduğunu savundu. 

* Kurultayın ilk günün, Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının 6. Filo’yu denize döktüğü ve Vedat Demircioğlu’nun İTÜ yurdunda pencereden atılarak öldürüldüğü tarihe denk gelmesi dikkat çekti. Daha önce ulusal marş ve türkülerin seslendirildiği kongre salonunda, bu kez, bunların yanı sıra 68 kuşağı devrimcileriyle özdeşleşen ‘Gündoğdu Marşı’ da çalındı. 

* Kurultay sloganının “Demokrasi ve Değişim” olmasından yola çıkarak, “ Atatürk ve İnönü partiden silinecek” yorumu yapan ulusalcı kanada yine salona asılan pankartlarla yanıt verildi. CHP’yi anlatan kısa filmde tutuklu vekiller Mustafa Balbay ve Mehmet Haberal’ın görüntüleri, salondaki partililer tarafından uzun süre alkışlandı. 68 Öğrenci Liderleri Deniz Gezmiş, Mahir Çayan ve İbrahim Kaypakkaya’nın fotoğraflarının bulunduğu “Yaşasın Tam Bağımsız Türkiye” yazılı bir döviz ile Bahçelievler katliamında Ülkücüler tarafından öldürülen 7 TİP’li öğrencinin fotoğraflarının bulunduğu “İşte AKP Adaleti, Katiller Dışarıda” yazan bir başka döviz de salonda dolaştırıldı. 

* Konuklar arasında sanatçılar da yer aldı. Kurultaya katılan sanatçılar arasında Eşber Yağmurdereli, Melike Demirağ, Musa Eroğlu, Sadık Gürbüz, Menderes Samancılar, Gülriz Sururi, Yusuf Gül, Mustafa Altıoklar, Suavi dikkat çekti. Kılıçdaroğlu , açılış konuşmasının ardından sanatçıların arasına oturarak bir süre Musa Eroğlu ile sohbet etti. 

* Parti Meclisi için adaylık başvurularının başlamasıyla birlikte çok sayıda başvuru geldi. Başvuranlar arasında Eşber Yağmurdereli, akademisyen Mehmet Karlı, Alevi Dernekleri Federasyonu eski Başkanı Fethi Gümüş de yer aldı. 

* Diyarbakır İl Başkanı Haşim Özkoyuncu yaptığı konuşmada, KCK operasyonu ‘sürek avı’na benzeterek eleştirdi. 

* Demokrasi ve Özgürlük başlıklı Kurultay Bildirisi yayımlandı. Bildiride demokrasinin yaşatılması için güçlü bir parlamento ile iktidarın dengelenmesine vurgu yapıldı.