Şamil Tayyar'a sert yanıt: Twitter çıktı, mertlik bozuldu

Şamil Tayyar'a sert yanıt: Twitter çıktı, mertlik bozuldu
Şamil Tayyar'a sert yanıt: Twitter çıktı, mertlik bozuldu
CHP'li Haluk Koç, hükümetin PKK ile mücadelesini ve Suriye politikasını sert sözlerle eleştirdi. Koç, AKP'li Şamil Tayyar için de, "Twitter çıktı, mertlik bozuldu" dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Haluk Koç, Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün'ün PKK 'lılar tarafından kaçırılmasıyla ilgili olarak açıklamalarda bulundu. "Birkaç Mehmet şehit oldu diye Meclis olağanüstü toplantıya çağrılamaz" sözleriyle tepki toplayan Hüseyin Çelik'in ifadelerin eleştiren Koç, "Kendi iç dünyalarını yansıtıyor. Başbakan ‘Bu beklenen bir olaydı’ diyor. Aygün kaçırılmadan önce PKK tarafından tam 154 yurttaşımız kaçırılmıştır. Son bir yılda 145 yurttaşımız kaçırıldı. Şu anda 26 vatandaşımız vardır PKK’nn elinde. Teröristler Doğu’da ve Güneydoğu’da saatlerce yolları keserek vatandaşları ve güvenlik güçlerini kaçırabiliyor. İstediği zaman da getirip aynı yerde serbest bırakılıyor" dedi. 

MİT'i de eleştiren Koç, "Demek ki bu ülkede girilemeyen yerler var. Başbakan her şey kontrolümüzde diyor. Temel çelişki burada. Kurtarma operasyonları yapılıyor ama kurtarılan kimse yok. Bunların hiçbirini MİT duymuyor. Ya da duyuyor da bir şeyler yapmasını engelleyen şeyler var. Son 3 aydır kamuoyu Terör örgütü silah bırakacak denilerek oyalanıyor. Son 3 ayda 70 civarında şehit verilmiş, 60 civarında vatandaşımız kaçırılmıştır. Silah bırakacak örgüt eylemlerini neden arttırsın? Oslo görüşmeleri kayıtları ve Suriye ve Şemdinli’de yaşananlar birleştirildiğinde terörle mücadele ve Kürt siyaseti konusunda siyasi irade AKP ’nin elinde değildir. Doğru olan tek mutabakat zemini Meclis’tir. Clinton’ın son ziyareti ve devletin başkenti değil İstanbul’da, Cumhurbaşkanı ve Başbakan Clintonı kabul ediyor gibi değil de sanki Clinton Gül ve Başbakan’ı kabule diyormuş diplomatik havasında olması ortaya çok ciddi sorular koyuyor" diye konuştu. 

'KABA ÜSLUBUNUZU BIRAKIN'
"Bizi bilgilendirin neler oluyor diyoruz, sanki boşluğa konuşuyoruz" diyen Haluk Koç, "Başbakan yemekli toplantılarda kin, nefret, öfke dolu konuşmalarla toplumu her yönden germeye çalışıyor. Bu acı bir görüntüdür. Meclis’in toplanması terör örgütünün işine yarar gibi ucuz demagojik fikirler sunuyor. Siz bir kral ya da padişah değilsiniz. Aklınızın hırslarınızın ve kinlerinizin önüne koymak zorundasınız. Meclis’ten kaçmamalısınız. Biz kilonuzu, çapınızı umursamıyoruz. Gelin Türkiye’yi Türkiye’den hep birlikte yönetelim. Ulusal bütünlüğümüzü tehdit edenlere karşı beraber tavır koyma olgunluğuna erişmeliyiz. Vatandaşlar bizden kavga değil, sağduyu ve çözüm istiyor. El yordamıyla herkesi kendimize düşman hale getirmememizi istiyorlar. Başbakan olarak sorumluluklarınızı hatırlayın istiyorlar. Terör örgütünün üzerlerinde kurduğu baskından onlar da bunalmış durumdalar. Öfke siyaseti yerine yapıcı olun diyorlar. Kısacası ‘bu ateşi söndürün, bizi mutlu edin’ diyorlar. Kılıçdaroğlu ile ilgili yersiz, nezaketsiz, kaba üslubunuzu biraz erteleyin. Bunlara sizin anlayacağınız dilden cevap verebileceğimizi bilin. O üslupta konuşmayı en az sizin kadar beceririz. 14 Ağustos’ta toplanın ve uygarca tartışın diyorlar. Bu çağrıyı amacından saptırıp demagojiye boğarsanız, ulusal çıkarlarımızı gözeten politikaları sahiplenmezseniz bu millet de tarih de sizi olumsuz olarak yargılayacaktır" açıklamasını yaptı.

ŞAMİL TAYYAR'A YANIT VERDİ
Haluk Koç, Şamil Tayyar'ın Hüseyin Aygün'ün kaçırılmasının ardından Twitter'da yaptığı açıklamalara da tepki göstererek şöyle konuştu:

"Twitter çıktı, mertlik bozuldu. Twitter’dan iki satır yazacağına çıkar iki satır söyler. Sayın Tayyar Ergenekon avukatlığından başka şimdi de komplo teorilerine soyundu. Kendi ayıbıyla baş başa bırakıyoruz."
 
Şamil Tayyar'ın tepki çeken tweetleri şöyleydi: