Şamil Tayyar'dan Abdullah Gül için sert sözler

Şamil Tayyar'dan Abdullah Gül için sert sözler
Şamil Tayyar'dan Abdullah Gül için sert sözler
AKP'li Şamil Tayyar, katıldığı bir TV programında 11'inci Cumhurbaşkanı Abdullah Gül için çarpıcı sözler sarf etti. Gül'e yönelik, "Demirel kötü bir final yaptı. Eğer Sayın Gül, siyasi mirasına ihanet ederse sonu Demirel gibi olur" ifadelerini kullanan Tayyar ardından da "Gerekirse torun sevsin" dedi.

RADİKAL-  Zaman zaman yaptığı sert çıkışlarla gündeme gelen AK Parti  Gaziantep Milletvekili Şamil Tayyar'ın gündeminde bu kez 11'inci Cumhurbaşkanı Abdullah Gül vardı. Televizyonda katıldığı canlı yayında Gül'e yönelik şok ifadeler kullanan Tayyar, "Bu parti sizi Dışişleri Bakanı yaptı, Başbakan yaptı, Cumhurbaşkanı yaptı. Daha ne yapsın?" dedi.

Tayyar, konuşmasında özetle şunları söyledi:

'MÜSAADE EDİN PARTİNİN ÖNÜNÜ AÇIN, TORUN SEVİN'

- Süleyman Demirel kötü bir final yaptı. Aynı şey bugün ... Sayın Gül partimizin kurucularından. Partimizin ilk Başbakanı, ilk cumhurbaşkanı. Çok önemli görevlerde bulundu. Bu parti sizi Dışişleri Bakanı yaptı, Başbakan yaptı, Cumhurbaşkanı yaptı. Daha ne yapacak ya? Daha ne yapsın? Siz de müsade edin, bu partinin önünü açın. İnsanlar gelsin size danışsın, elinizi öpsün. Siz de gençlere tecrübenizi aktarın. Bir genel başkan yardımcımız ‘Torun mu sevsin’ dedi. Torun sevmek ayıp bir iş mi? Gerekirse torun sevsin.

'SİYASETÇİLERE EVİNDE ÖLME FIRSATI VERMELİYİZ'

- Bu herkes için geçerli. Rahmetli Necmettin Erbakan, o da bırakmadı. Kongreye elektrikli sandalyeyle çıktı. Sandalyesinde hayatını kaybetti. Rahmetli Ecevit de öyle. Son ana kadar koltuğu bırakmadı, yürüyemiyordu. Rahmetli Alparslan Türkeş aynı şekilde.
Bizim, siyasetçilere evlerinde ölme fırsatı vermemiz gerekir. Siyaset, milletvekilliği vs. geçici bir kamu hizmetidir. Ölünceye kadar hak değildir.

'SİTEMİM VAR, KAYSERİ'DE BİR GÖRÜNSEYDİ KÖTÜ MÜ OLURDU'

- Sayın Gül'ün kendi ismi üzerinden siyasi spekülasyon yapılmasından rahatsızlık duyması gerekirdi. Sitemim var. Sitem dosta yapılır zaten. Sayın Cumhurbaşkanımızın ne kadar fedakârca ve özveriyle çalıştığını hepimiz gördük. Keşke Abdullah Bey şunu yapabilseydi... Eski cumhurbaşkanı olarak 3-5 yere gitseydi, insanlarla bir araya gelseydi kötü mü olurdu? Kayseri'de 2 milletvekili kaybettik, yüzde 52'ye düştü oyumuz. Kayseri'de iki görünseydi, Kayseri mitinginde görünseydi.... Ondan sonra çıkıyor yemek yediği bir milletvekili, ‘siyasete girebilir’ falan diyor... Bu yanlış. Ak Parti'de bir genel başkanlık sorunu mu var? Niye biz başka isimler üzerinden senaryo üretiyoruz?

'AK PARTİ ERİDİKTEN SONRA GELSEN NE OLUR?'

- Seçimden önce kulislerde Sayın Gül'e yakınlığıyla bilinen bazı isimler şu havayı yaydı... Seçimde AK Parti büyük bir yenilgi alacak. Genel Başkan değişecek, kongre yapılacak. Sayın Gül de genel başkan olacak diye bir hesap yapıldı. Bu hesap tutmadı. Sayın Gül ise bu hesabın içinde doğrudan olmasa bile bu hesabı yapanların değirmenine tavrıyla su taşıdı. Daha özenli bir yol izleyebilirdi. Etrafındaki bazı eski bazı siyasetçilerin kafasını karıştırmasına izin vermemesi gerekir. AK Parti erirse, 20'ye 30'a düşerse sen gelsen ne olur? 

'AHMET SEVER'İN KİTABINA DUR DİYEBİLİRDİ'

- Ahmet Sever'in kitabına 'dur' diyebilirdi. Milletvekilleriyle iftar yaptı, milletvekillerinden biri 'siyasete dönebilir' dedi. Daha açıklama yapıp yalanlamadı.

'SONU DEMİREL GİBİ OLUR'

Biz yeni Türkiye'yi konuşurken Sayın Gül'ün ikbalini konuşuyoruz ya. Ne kadar zûl bir durumdur ya. 7 yıl bu ülkede Cumhurbaşkanlığı yaptı. Bizim hafızamızda önemli bir yeri var. Bakın Demirel örneğini verdim. Eğer Sayın Gül, şu ana kadar oluşturduğu siyasi mirasa ihanet ederse, sonu Demirel gibi olur. Çok açık söylüyorum.