Sana tavsiyem helikopteri al yurtdışına kaç

Sana tavsiyem helikopteri al   yurtdışına kaç
Sana tavsiyem helikopteri al   yurtdışına kaç
Kılıçdaroğlu dün de Başbakan Erdoğan ile oğlu arasında geçtiği iddia edilen ses kaydını dinletti. Kılıçdaroğlu, "Tavsiyem ya kaç ya da istifa et" dedi.
Haber: OKAN KONURALP / Arşivi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu , Türkiye’yi sarsan ses kaydı ile ilgili olarak Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’a, “Yarın, öbür gün yeni şeyler de çıkacak. Benim sana tavsiyem, helikopteri al, ya yurtdışına kaç ya Başbakanlık’tan istifa et” çağrısı yaptı. Grup toplantısında konuşan Kılıçdaroğlu “17 Aralık Operasyonları” kapsamında kamuoyuna yansıyan ses kayıtlarını dinletmeye dün de devam etti. Kılıçdaroğlu, bu kez Başbakan Erdoğan ile oğlu Bilal Erdoğan arasında geçtiği iddia edilen kayıtları dinletti. Kılıçdaroğlu konuşmasında şunları söyledi:
AĞRI DAĞI KADAR GERÇEK: İnternette yayımlanan telefon görüşmesi kaydını ses mühendislerine sorduk. Dikkatli olalım dedik; ‘Hiç meraklanmayın’ dediler. Tamamı gerçek. Bu konuşmaların tamamı doğrudur. Biz en az 3- 4 kanaldan doğrulattık. Ağrı Dağı, Erciyes Dağı ne kadar doğru ve gerçekse bu tutanaklar da o kadar doğru, o kadar gerçek.
ÜZÜLDÜĞÜM ÇOCUKLARI : Bir ülkenin başbakanı kendi ülkesini soymakla görevlendirilmiş adeta. Emin olun Erdoğan’a üzülmüyorum, üzüldüğüm çocukları. Yazık değil mi o çocuklara, kendi hırsızlığına ortak ediyorsun. ‘Yolsuzluğu ört’ diye sana kriptolu telefon verilmedi. ‘Devletin sorunlarını, işlerini konuş’ diye sana kriptolu telefon verildi. Erdoğan’a artık ‘Başbakan’ denilemez. Hükümetin meşruiyeti bitmiştir. Yalancıdan başbakan olmaz, hırsızdan başbakan olmaz. Cumhuriyet tarihinde ilk kez halkını soyan; tüyü bitmemiş yetimin hakkını yiyen bir başbakanla karşı karşıyayız. Hayatımın en üzüntülü gününü yaşıyorum. Allah kimsenin başına böyle bir şey vermesin. Allah kimseyi yolundan şaşırtmasın. Bu yolsuzluğun üzeri kapatılamaz.
TABLO ÇOK DAHA NET: Başbakan Erdoğan 17 Aralık operasyonları sonrasında ‘Oğlum Bilal üzerinden bana ulaşmak istiyorlar’ yönünde bir açıklama yaptı. O zaman toplum bunu pek kavrayamadı. Bugün o tablo çok daha net önümüzde duruyor. Ben Recep Tayyip Erdoğan için özel bir deyim kullanmıştım, ‘Başçalan’ diye. Bazı arkadaşlar beni eleştirdiler. Ama artık bugün anladık ki kendisi başçalan. Erdoğan’a bir çağrı yapıyorum; TİB kayıtlarını yayımlayın.
TEKİN’İN ÖLÜMÜ VE YOLSUZLUK: 17 Aralık’ı artık hepimiz ezberledik. İki önemli olay oldu. Birinci olay genç bir çocuk Salih Yiğit Tekin, TBMM önünde ‘Açım’ diyerek kendisini yaktı ve 10 gün sonra da yaşamını yitirdi. Hangimiz hatırlıyoruz? Gencecik birisi, tek çare olarak TBMM’yi görüyor. İkinci olay, Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en büyük rüşvet ve yolsuzluk operasyonu. İnsanlar utanırlar. Ama bunda öyle bir kavramın olmadığını görüyoruz.
ERDOĞAN’DAN BEKLEDİĞİMİZ: Biz şunu bekledik; Sayın Başbakan çıkacak televizyonların önüne, diyecek ki ‘Kardeşim bu ülkede yolsuzluk mu var, sonuna kadar gideceğim. Gitmeyen namerttir’ diyecekti. Ama gitmedi. ‘Sonuna kadar gideceğim’ diyecek ki, o zaman biz ne diyecektik? ‘Helal olsun Başbakan’a. Başbakan dediğin böyle olur işte. Oğlu da olsa bakanları da olsa yolsuzlukların üzerine kararlılıkla gidiyor’ diyecektik. Ama tam tersini yaptı.

Kılıçdaroğlu’nun dinlettiği ses kaydı


Kılıçdaroğlu’nun grup toplantısında dinlettiği ve Başbakan Erdoğan ile oğlu Bilal Erdoğan’a ait olduğu iddia edilen ses kayıtları, 17 Aralık 2013 sabahı ile 18 Aralık günü yapılan beş farklı konuşmayı içeriyor. Konuşmada, Erdoğan, oğluna operasyon başladığını haber vererek, evdeki paraları ‘sıfırlaması’nı istiyor. Bilal Erdoğan ise, “Sıfırlamadık babacığım, şöyle ki, bir 30 milyon Avro gibi bir miktar daha var, şey yapamadık, eritemedik henüz. Bu şey aklına geldi Berat’ların, bu Ahmet Çalık’ın alacağı ekstra bir 25 milyon dolar kalmış. Onu oraya verip o para gelince onu şey yaparız diyorlar, üstüyle de Şehrizar’dan daire alabiliriz diyor, sen nasıl bakarsın baba?” diyor. Erdoğan olduğu ileri sürülen kişi de mutlaka parayı evden çıkarmaları gerektiğini tekrarlıyor. Bunun üzerine Bilal Erdoğan olduğu iddia edilen şahıs, “Yani 25 milyon dolar Çalık’a aktarıp, geri kalan kısımla da Şehrizar’dan daire alabilir” önerisini getiriyor. Ve ardından soruyor: “Tamamen sıfır mı kalsın baba, yoksa senin elinde biraz para kalsın mı?” diye soruyor. Erdoğan da yine “Kalsın olmaz zaten oğlum, şeye öbür tarafa, Mehmet’le şey yapsaydınız onu da oraya aktarsaydınız” diyor. Ses kayıtlarında bir süre devam eden bu parayı evden çıkartma diyaloglarının ardından Erdoğan ve oğlu olduğu iddia edilen şahıslar bu kez teknik ve fiziki takip yapıldığına ilişkin konuşuyorlar. Kayıtlarda Erdoğan’ın “Açık konuşma” dediği ileri sürülürken, Bilal Erdoğan’ın da “Babacığım güncel olarak takip edildiğimi düşünüyorum” diyor.