Sancak'ı Ergenekon'dan Başbakan mı çıkarttırdı?

İP'li Akfırat, Ethem Sancak'ın Başbakan tarafından korunduğunu ve ifadesinin iddianameden çıkarıldığını öne sürdüErgenekon davası sanığı İP’li Akfırat mahkemeye verdiği dilekçede, 2001 yılında gözaltına alınan işadamı Ethem Sancak’ın Başbakan tarafından korunduğunu ve 42 sayfalık ifadesinin iddianameden çıkarıldığını öne sürdü.

Vatan’ın haberine göre Ergenekon davasının 47 nolu sanığı İşçi Partisi MKK Üyesi Mehmet Adnan Akfırat, mahkeme heyetine sunduğu beş sayfalık dilekçesinde işadamı Ethem Sancak’ın Başbakan Tayyip Erdoğan tarafından korunduğunu iddia etti. Akfırat, mahkeme heyetine verdiği dilekçede Ergenekon’un şüpheli tanığı olarak ifade edilen Haham Tuncay Güney’in Star Gazetesi ve Kanal 24’ün sahibi olan Ethem Sancak ile ilgili olarak İstanbul Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından alınan 170 sayfalık ifadenin 128 sayfasının dava dosyasında bulunduğunu 42 safyasının ise yer almadığını iddia etti.

Sancak ile Güney ihale için buluştu

Akfırat’ın mahkemeye sunduğu dilekçede şu iddialar yer aldı: “Haham Tuncay Güney, Ethem Sancak ile 1999 ve 2000 yılında askeri ihaleler nedeniyle iki kez Hilton Oteli’nde buluştu. 2001 yılının Mart ayında İstanbul Terörle Mücadele ekiplerince gözaltına alındı. Ergenekon kapsamında Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürü Mutlu Ekizoğlu, görüntülü olan bu 170 sayfalık ifadeyi iddia makamının isteğiyle savcılığa gönderdi. Ancak Ekizoğlu 11 Şubat 2008’de İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na yazdığı yazıda sadece 16 sayfa tutan Tuncay Güney’in mülakat özetini ve 128 sayfalık Tuncay Güney’in mülakat çözümünü sundu. TÜSİAD yöneticisi ve üyesi birçok işadamı, Tuncay Güney’in mülakat metninden çıkarılmazken sadece Ethem Sancak’la ilgili bölüm çıkarılmış. Çünkü Ethem Sancak, Tayyip Erdoğan’a en yakın TÜSİAD Yöneticisi. En önemlisi Tayyip Erdoğan’ın yandaş medya patronu. Tuncay Güney’in mülakat çözümlerinin dosyaya eklenmesi hususunu arzederim.”

Ethem Sancak kimdir?

1958 Siirt doğumlu. Evli ve iki çocuğu var. 1976-1978 yıllarında gazetecilik yaptı. 1981’de Koz Ecza Deposu’nda işe başladı, 1987’de Es Ecza Deposu’nu kurdu. 1993’de Hedef Ecza Deposu’nu açtı. 1998’de Hedef Holding’i kurdu. 2000 yılında ilaç dağıtımında Avrupa ikincisi Alliance UniChem ile stratejik ortaklık kurdu. Star Gazetesi ile Kanal 24’ün sahibi olan Başbakan Erdoğan’a yakınlığıyla biliniyor. Hatta son röportajında Erdoğan için ’İdolüm’ demişti.


  http://www.radikal.com.tr/9073979073976

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Mümkün mü ? - H.Ozan Kaya

  Bu iddianmenin hazırlanması için zaten bütün devlet ve bazı gizli servis olanaklarının kullanıldı... şimdi kalkıp ta mahkeme sorularına , devletin kurumlarından ciddi ve objektif cevaplar gelmesini mi bekliyoruz... normal hayatınızda karşılaşsanız konuşsanız "vakit geçirmeye değmez" diyeceğiniz bir adamın ağzından çıktığı iddia edilenlerle "iddianame "yapıldı. Ve hala ciddi ciddi derin devlet yok ediliyor diye mırıldananlar var... ben o zavallılara sadece gülüyorum.. derin devlet yok edilmiyor sadece bir taraftan diğer tarafa aktarılmak isteniyor.. ""eskisi yok olsunki bizim güdümümüzdeki yenisine yer açalım"" hepsi bu

  Sancak'ta Fehmi Koru gibi kötü olduğu zaman ifadeler bulunur. Merak etmeyin... - M. Sabri

  Vatandaş 170 sayfalık ifadenin 128 sayfasının dava dosyasında bulunduğunu 42 safyasının ise yer almadığını iddia etmiş. doğrudur. İfadeler aradan kaymış, bir yerlere düşmüştür. Sancak, yakında Fehmi Koru gibi kötü olduğu zaman bulunur merak etmeyin...

  İDDAALAR İLGİNÇ - sirano34

  İdaalar ilginç ama bu iddaların bir İP'li tarafından gelmesi hayli kafa karıştırıyor.

  tayyip erdogana idolüm diyorsa kesin suçludur! - F.Kaynak

  tayip erdoğana idolüm diyor ise kesin suçludur, derhal tutuklanmalıdır. tayyip erdogana oy verenlerde suçludur onlarda tutuklanmalı ancak o kadar insanı hapishaneler almaz!

  Bu Pilav Çoook Su Kaldırır*** - Hayal Denizi

  Duruşmalar yeni başladı. Daha İddanamenin tamamı bile okunmadı. Bu dava çok şeylere gebe. "ŞEY"leri herkes kendi lügatına göre değiştirebilir. Anlıyacağınız bu pilav çok su kaldıracak. kim bilir ne laflar yumurtlayacak sanıklar, tanıklar, vede iddada oturan taraflar.

  yakında anlayacağız , - mk1959

  zira mahkeme kurulu,İ.P li Akfırat'ın isteğini kabul etti ve ilgili mülakatın tamamının ilgilİ kuruluştan istenmesine karar verdi.Bu güne dek tek taraflı suçlamalarla devam ettirilen psikolojik harekat ağırlıklı davada,günlerce süren iddianame okunmasının bitmesinden sonra,salı günü savunmaların alınması ile Türkiyemiz GERÇEKLERİ öğrenmeye başlayacak.Umarım ve dilerim ,T.G adlı şahsın Türkiye'ye getirilmesi sağlanır ve adil yargılanmanın şartlarından olan ,savunmanın suçlayana soru sorma hakkı yerine getirilir , ayrıca Türkiye, "GLADYO" nun operasyon sahası olma şartları ortadan kaldırılır.