Şantaj: AKP'li seçen kazanır

Maliye Bakanı Unakıtan, AKP'nin İzmir büyükşehir adayı için oy istedi:
"Aksoy'u seçerseniz fena olmaz. Ne demek istediğimi biliyorsunuz. Başbakan da, Maliye Bakanı da memnun olur. Kazançlı çıkarsınız."

İZMİR - Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, AKP'nin İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Taha Aksoy için oy isterken, seçmene adeta rüşvet teklif etti. Unakıtan, "Aksoy'a oy verirseniz memnun olurum. Maliye Bakanı'nın memnun olması fena olmaz. Bundan siz kazançlı çıkarsınız" dedi.
Bakan Unakıtan, önceki akşam Ege Sanayici ve İşadamları Derneği'nin yemeğine katıldı. Yerel yönetimlerin projelerine Hazine garantisini kaldırdıklarını hatırlatan Unakıtan, "Seçimden sonra belediye başkanları gelip, 'Bakanım para ver' diyecek. Ben de düdüğü çalıp 'Herkes yerine, beş kuruş para yok' diyeceğim" diye konuştu. Unakıtan, Başbakan ve bakanlara yapılan abartılı karşılama törenlerinin de kaldırılacağını ifade etti.
'Anlarsınız ya!'
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na ESİAD üyesi işadamı Taha Aksoy'u aday gösterdiklerini hatırlatan Unakıtan, mahalli idarelerle merkezi idarelerin beraber çalışmasının bir sinerji doğuracağını söyledi. Unakıtan, sözlerine şöyle devam etti: "İzmir'e Aksoy'u seçerseniz fena olmaz. Ne demek istediğimi siz daha iyi biliyorsunuz. Buna Başbakan da, Maliye Bakanı da memnun olur. Maliye Bakanı'nın memnun olması fena olmaz, kazançlı çıkarsınız."
Yemekte mısır sürprizi
ESİAD üyelerinin büyük ilgi gösterdiği yemekte Maliye Bakanı Unakıtan'ın masası da dahil olmak üzere isteyen konuklara içki servisi yapıldı. Unakıtan, portakal suyu içti. Oğlunun mısır ithalatı nedeniyle büyük eleştirilere neden olan Unakıtan için verilen yemekteki mönüde ara sıcak olarak mısır ile süslenmiş ıspanaklı krep ikram edilmesi konuklar arasında espri konusu oldu.
Hemşerilere iltimas
Bu arada, dün İstanbul'a gitmek üzere havalimanında bulunan Bakan Unakıtan'ı uğurlamaya Gaziemir ilçesinin Sarnıç Beldesi'nde yaşayan bir grup vatandaş geldi. Çoğu Bulgaristan göçmeni olan vatandaşlar, evlerinin bulunduğu arazilerin kendilerine satılması için "Sen bizim eniştemizsin" diyerek yardım istedi.
Bunun üzerine, Unakıtan'ın eşi Ahsen hanım, "Bunlar Filibe'den hemşerim. Size bir iltimas yapayım artık" dedi. Kendi ailesi de Bulgaristan göçmeni olan Bakan Unakıtan, "Bunlar benim de hemşerilerim. Yalnız eş durumundan değil benim tarafımdan da torpillisiniz. Hem enişteniz hem arkadaşınız sayılırım" diyerek konuyla ilgileneceği sözünü verdi.