Sarıgül: Asıl sorun iktidar yürüyüşüm

Şişli Belediye Başkanı Sarıgül, aleyhindeki raporu anında yanıtlarken, CHP lideri Baykal'a ve ekibine meydan okudu. Sarıgül, "İddialar hukuksuz, mesnetsiz, yalan. Değişim rüzgârı partinin kapısını çaldı, korkunun ecele faydası yok" dedi.

Baykal'a 'karşılaşma' çağrısı yapan ve "Sarıgül'ün şerefi ondan ağırdır" diyen Sarıgül'ün sözleri şöyle: "CHP'yi iktidar partisi, CHP genel başkanını başbakan yapana dek yılmayacağım."

ANKARA - Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, CHP'nin hakkındaki raporuna anında cevap verdi. Hakkındaki iddiaların hukuksuz, mesnetsiz ve yalan olduğunu ileri süren Sarıgül, "CHP yönetimine, "Korkunun ecele faydası yok" sözleriyle meydan okudu. Sarıgül genel başkan Deniz Baykal'a da 'İstediği televizyon programında karşılaşma' teklifinde bulundu.
Anında yanıtladı
Mustafa Sarıgül dün CHP'nin hakkındaki iddiaları açıkladığı basın toplantısının sona ermesinden sadece 45 dakika sonra, CHP Genel Merkezi'ne yaklaşık 100 metre mesafedeki Ankara Gazeteciler Cemiyeti'nde basının karşısına çıktı.
Heyecanlı ve sinirli
Heyecanlı ve sinirli olduğu gözlenen Sarıgül'ün ellerinin titrediği görüldü. CHP'nin açıkladığı komisyon raporunun hepsinin yalan olduğunu ve bundan önceki 18 soruşturmadan aklandığını ifade eden Sarıgül, "Alnım açık, başım dik. Anlamsız, saçma sapan, hukuksuz, mesnetsiz, siyasi geleneğe ve ahlaka aykırı başlatılan bu kıyım kampanyasından dolayı kahroluyorum. Bu, başta, birlikte omuz omuza yıllarca siyaset yaptığım ve desteğimi kendisinden hiçbir zaman esirgemediğim sayın genel başkanım Deniz Baykal'a da yakışmadı" diye konuştu.
Sarıgül, Baykal'ın daha önce kendisini CHP'lilere, 'Türkiye'nin yıldızı, gurur kaynağı ve partimizin en başarılı belediye başkanı' olarak tanıttığını da hatırlattı.
Genel başkan olma pazarlığı
Sarıgül, sözlerini şöyle sürdürdü: "Artık korkunun ecele faydası yoktur. Halkın değişim ve yenileşme isteği, CHP'nin kapılarına gelip dayanmıştır. Halkın gücüne ve halkın isteğine hiç kimse karşı duramaz. Sorun Mustafa Sarıgül sorunu değil, halkın bugünkü CHP yönetiminden desteğini çekmiş olmasıdır.
Bana yapılan bütün baskılara, bütün 'genel başkan adaylığından vazgeç, bu raporları aramızda hallederiz' tekliflerine verilecek son cevabım şudur: Şeyh Bedrettin, Pir Sultan hak mücadelesinden bir adım geriye döndü mü ki ben döneceğim. CHP'yi ilk seçimlerde iktidar ve CHP genel başkanını başbakan yapana kadar yılmayacağım, yorulmayacağım, vazgeçmeyeceğim."
Tarihin en büyük tazminat davası
CHP Genel Sekreteri Önder Sav'ın açıkladığı raporda kendisinin bir gazeteciye haber karşılığında 700 milyon lira verdiğine ilişkin iddianın anımsatılması üzerine Sarıgül, "Bunlar afaki, deli saçması, hiçbir mesnete dayanmayan iddialar" dedi. Sarıgül iddiaları ilk gündeme getiren CHP'li Cevdet Selvi hakkında 'tarihin en büyük tazminat davası'nı açacağını söyledi.
Baykal'a davet
CHP lideri Baykal'a bir çağrıda bulunan Sarıgül, "Kendisiyle istediği bir zamanda istediği bir televizyon kanalında, canlı yayında, bu iddiaları karşılıklı olarak konuşmaya ve hepsine de yanıt vermeye hazırım" diye konuştu.
"Baykal'ın ne kadar şerefi varsa, Sarıgül'ün şerefi ondan ağırdır" diyen Sarıgül, Baykal hakkında da banka dekontlarının konuşulduğunu hatırlatırken ise, "Bunlar doğrudur demiyorum ama isterdim ki genel başkan hakkında da komisyon kursunlar" ifadelerini kullandı.
'Mersin'de açıklayacağım'
Sarıgül, hakkındaki iddiaları gündeme getiren CHP'lileri 20 Kasım'da Mersin'de yapacağı mitinge de davet etti: "Yüreği olan gelsin de orada açıklayacağım olayları dinlesin ve yanıt versin."
Bu arada, Mersin'deki 'Ulusal Birlik ve Çağdaş Demokrasi' adı verilen miting öncesi kentin dört bir yanındaki bilbordlar Mustafa Sarıgül'ün dev fotoğraflarıyla donatıldı.