Sarıgül: Berkin'in ölümünün sorumlusu İstanbul Büyükşehir'dir...

Sarıgül: Berkin'in ölümünün sorumlusu İstanbul Büyükşehir'dir...
Sarıgül: Berkin'in ölümünün sorumlusu İstanbul Büyükşehir'dir...
CHP Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mustafa Sarıgül, "Berkin Elvan'ın ölümünün sorumlusu İstanbul Büyükşehir'dir. Acaba bugün vicdanınız rahat mı huzurlu musunuz" dedi.

İSTANBUL – Kadıköy'de bir seçim koordinasyon merkezinin açılışına katılan CHP Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mustafa Sarıgül, Berkin Elvan'ın ölümü nedeniyle açılışı müziksiz, alkışsız ve slogansız yaptı.

Kadıköy'de saat 13.00'da yapılan seçim koordinasyon merkezinin açılışına CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mustafa Sarıgül, CHP İstanbul İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı, Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk, partililer ve vatandaşlar katıldı. Coşkulu bir açılış için yapılan hazırlıklar Berkin Elvan'ın ölümü nedeniyle iptal edildi. Sarıgül'ün isteği doğrultusunda açılış sırasında müzik çalmadı, alkış olmadı ve slogan atılmadı.

Sarıgül, yaptığı konuşmada, "Bugün gerçekten Türkiye için son derece önemli bir gün. Daha hayatının baharında, gencecik daha çocuk yaşında masun bir evladımızı ne yazık ki... Taksim'e dozerleri gönderen Büyükşehir'e seslenmek istiyorum. Taksim'e dozerleri gönderen, 7 tane canın, bugün de sevgili Berkin'in vefatına sebep olan Büyükşehir'e seslenmek istiyorum; acaba bugün vicdanınız rahat mı? Acaba bugün huzurlu musunuz? Taksim'e o dozerleri göndermeseydiniz, o dozerler Taksim'de yeşili, doğayı yok etmek için çalışma yapmasaydı, Gezi olayları olacak mıydı?" dedi.


"SESSİZ ÇALIŞMALAR YAPACAĞIZ"

Sarıgül, Gezi olaylarını başka noktaya çekilmemesi gerektiğini belirterek, "Gezi olaylarının başlangıcı bugünkü İstanbul Büyükşehir Belediye yönetimidir. Büyükşehir Belediye yönetimi, bu çalışmaları başlatmasaydı, Gezi olayları olmayacaktı. 7 tane genç canı, Gezi olaylarında kaybettik. Bugün de evinden ekmek almaya giden, sevgili Berkin, bizlere ne yazık veda etti. Sevgili Berkin'in anne ve babası, Sevgili Berkin için şu anda demokrasiye inanan, barışa inanan milyonlarca insan, ne kadar üzüntü içerisinde bunu hep beraber görüyoruz. Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul İl Başkanımız Sayın Oğuz Kaan Salıcı, bugün bütün programlarımızı tamamen sessiz müziksiz bir şekilde Berkin'e olan saygımızdan dolayı, bu şekilde sessiz çalışmalar yapacağız" şeklinde konuştu.


"BU KOŞULLARDA ADAY OLMASI"

Sarıgül, "Ben buradan Büyükşehir'e bir kez daha sesleniyorum, Büyükşehir'i yönetenlere sesleniyorum" diyerek şunları kaydetti:

"Halkın size vermiş olduğu yetkiyi devlet gücü olarak kullandınız. Halkın size vermiş olduğu yetkiyi, emniyet mensubu arkadaşlarımıza talimat vererek, yurttaşlarımıza baskı olarak kullandınız. Bugün sevgili Berkin'in vefatı acaba sizin vicdanınızı nokta kadar sızlatmadı mı? Sevgili Berkin başta olmak üzere, 7 tane can, bugün o canlara bir tane daha katıldı, 8 tane canın aramızdan ayrılmasının sorumlusu kimdir? Ve ne yazık ki o sorumlu şu anda da Büyükşehir Belediye Başkan adayıdır. Ben sormak isterim kendilerine; Dünya Belediyeler Birliği Başkanı olduğunuzu söylüyorsunuz, acaba Londra'da, Berlin'de, New York'da, hangi demokratik ülkenin Büyükşehir Belediye Başkanı kentini ve meydanlarını yurttaşlarına kapatıyor. Bugün Berkin hayata veda ettiyse bunun sorumlusu İstanbul Büyükşehirdir. İstanbul Büyükşehir bugün acaba vicdanı rahat mı? İstanbul Büyükşehir bugün bu kararlardan sonra bu evladımızın, 8. canın vefatında dolayı acaba vicdanen rahat mı? Kendisine sormak lazım. Hala bu şartlarda bu koşullarda aday olması ne kadar demokrasi ayıbı olduğunu ortaya koymaktadır. Ben bir kez daha 7 tane canı minnetle, şükranla anıyorum. Sevgili Berkin evladımız aramızda yaşıyor."

(Cengiz ÇOBAN / DHA)