Sarıgül: Camiyle barışmalıyız

İstanbul Şişli'de yüzde 67 oy alarak belediye başkanlığı koltuğunu koruyan CHP'li Mustafa Sarıgül, sosyal demokratlara 'camilerle barışmalarını' önerdi.
Sarıgül, "1974 yılında CHP Gençlik Kolları'nda öğretilen modeli uyguluyorum. Camilere gidenler de benim seçmenlerim" dedi.
Haber: SELİM EFE ERDEM / Arşivi

İSTANBUL - Partisi ülke genelinde yüzde 18.2 oy alırken yüzde 67'yle
İstabul'da rekor kıran CHP'li Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, sol partilerin camilerle 'küs' gibi olduğu görüşüne katılıyor. 'Mesafeli duruşunun' aksine camiye gitmek ve cemaatle yakın ilişki kurmaktan çekinmeyen Sarıgül, "Camilerle barışalım" dedi.
1999'da yüzde 35 oy oranıyla başkan seçildikten beş yıl sonra icraatlarıyla
oy oranını neredeyse ikiye katlayan Sarıgül, en yakın rakibinin üç katı oy alarak önemli bir zafer kazandı.
Her işe el attı
Milli Eğitim Bakanlığı'nın görevi olduğu halde okullara, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın işi olduğu halde cami ve cemevlerine yardım eden, Kültür Bakanlığı'nın işi olduğu halde kültür-sanat etkinlikleri düzenleyen Sarıgül, yalnız sosyal demokratlardan değil, muhafazakâr seçmenden de oy aldı.
Soldaki partilerin 'camilerle küs' bir görüntü sergilediği görüşüne katılan başkan Sarıgül, sosyal demokrat belediyeciliğin her kesimi kucaklaması gerektiğini belirterek, şunları söyledi:
"Maalesef böyle, ama benim bunları kırmam lazım. Ben bütün yurttaşlarıma destek vermekle mükellefim. Camiye giden vatandaş da benim seçmenim. Demokrasilerde güç halkın.
Camilerle barışık olmalıyız. Ben Hacı Bektaş Veli'yi anma törenlerine de 8 bin kişiyle gittim. Beş yıldır her gün isteyen vatandaşımızı otobüsle Selimiye Camii'ne götürüyorum."
Temeli 1974'e uzanıyor
"Çalışmalarımızda din, dil, ırk farkı gözetmedik. Görevimiz değil ancak,
okullara fen laboratuvarı yaptık, kilise, cemevi ve camilere, kültür merkezlerine yardım ettik. Gecekondulara sağlık merkezi, emeklilere dinlenme tesisi, gençlere spor merkezleri açtık."
Sarıgül, başarısını 1974'te CHP Gençlik Kolları'nda aldığı sosyal belediyecilik eğitimine bağlıyor: "Uyguladığımız model, eski CHP Genel Sekreteri Orhan Eyüpoğlu'na ait olan sosyal belediyecilik modelidir. 1974'te Gençlik Kolları'na dağıtılan sosyal belediyecilik kitaplarında bunlar var.
Ben bu modeli alıp geliştirdim, uyguladım ve başarılı oldum. Uygulamayanlar da başarısız oldu. Bu modelden yola çıkarak, herkesin inancını, kültürünü, kendi yaşamını özgür ve mutlu bir şekilde yaşayacağı ortam hazırladık.
Sosyal belediyecilik, çağdaş çoğunluğa okey demek ve herkesi kazanabilmektir. İnsanların örflerine, göreneklerine, kültürlerine göre bir çalışma düzeni kurmak ve onların cenazesinde de, düğününde de beraber olmaktır.
Ama bunu şu an sergileyebilen sosyal demokrat belediye çok az. Aslında bu modelin bütün CHP'li belediye başkanlarınca uygulanması lazım."Sarıgül'ün sırları
  • 52 okula fen ve bilgisayar laboratuvarı kurdu.
  • Okulları ve öğrencileri takip etti, okula gitmeyen çocukların ailelerini tek tek arayarak 'Geçmiş olsun' dedi, aileleri çocuklarının durumundan haberdar etti.
  • İsteyenleri otobüsle camiye, isteyeni cemevine götürdü. Her gün 300 kişiyi Edirne Selimiye Camii, Bursa Ulucami, Konya Mevlana Türbesi'ne taşıdı. Anma törenlerinde 8 bin kişinin Hacı Bektaş Veli türbesini ziyaret etmesini sağladı.
  • 10 Kasım'da 12 bin kişiyi Anıtkabir'e, 18 Mart'ta 4 bin kişiyi Çanakkale Şehitleri Abidesi'ne götürdü.
  • Varoştaki altı mahalleye sağlık ocağı kurdu, çamaşırhane açtı. 300'ün üzerinde tiyatro oyunu sahneledi. 12 bin çocuğa yazları spor okulu açtı.
  • Kentsel tasarım kapsamında 1258 binanın restorasyonunu gerçekleştirdi.
  • 26 spor tesisi, 113 yeni park ve yeşil alan açtı.