Sarıgül'e ihraçta geri sayım

CHP yönetimi, Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül hakkındaki yolsuzzluk iddialarını ciddi buldu. Merkez Yönetim Kurulu (MYK) toplantısından "İstifa et, yoksa atarız" mesajı çıkarken, Sarıgül'ün kesin ihraç istemiyle disipline verilip verilmeyeceği, İstanbul İl Başkanlığı'nın incelemesinden sonra karara bağlanacak.
Haber: ZİHNİ ERDEM / Arşivi

ANKARA - CHP yönetimi, Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül hakkındaki yolsuzzluk iddialarını ciddi buldu. Merkez Yönetim Kurulu (MYK) toplantısından "İstifa et, yoksa atarız" mesajı çıkarken, Sarıgül'ün kesin ihraç istemiyle disipline verilip verilmeyeceği, İstanbul İl Başkanlığı'nın incelemesinden sonra karara bağlanacak.
CHP MYK'nın, Genel Başkan Deniz Baykal'ın başkanlığında dün yaptığı toplantıda Sarıgül ve Şişli Belediyesi'nin bazı üst düzey yöneticileriyle ilgili yolsuzluk iddiaları değerlendirildi. Toplantıya ilişkin bilgi veren CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen, yolsuzluk iddialarını 'üzüntü verici' bulduklarını söyledi. Öymen, 2 Kasım 2000'de Genel Sekreter Önder Sav'ın imzasıyla parti teşkilatına gönderilen genelgede 'temiz toplum, ahlaklı ve erdemli yönetim hedefine varılması için devlet ve ülke yönetiminde dürüstlükten ödün verilmemesi gerektiğinin' altının çizildiğine dikkati çekti. MYK'da, Sarıgül ve bazı üst düzey yöneticiler hakkındaki iddiaların 'ciddi bir temel sorun' oluşturduğunun saptandığını ifade eden Öymen, bu iddiaların görmezlikten gelinemeyeceğinin tespit
edildiğini vurguladı. Öymen, bir gazetecinin 'İstifa etmesini bekliyor musunuz?' sorusuna ise "Yaptığım açıklamada her şey var" karşılığını verdi. MYK'da, eski Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Celal Doğan'ın yolsuzluk iddiasıyla yargılandığı dönemde istifa etmesi de gündeme geldi.
Sarıgül ise kararı, "30 yıldır CHP'de nefer gibi görev yaptım. Deniz Baykal'ın da takdir ettiği en başarılı belediye başkanı oldum. Çıkar peşinde koşmadım. Koltuk sevdalısı olmadım. Yaşamımın sonuna kadar da aynı çatı altında mücadelemi sürdüreceğim. Partimi iktidara getirmek için elimden geleni yapacağım" sözleriyle değerlendirdi.