Sav'a ağır suçlama

CHP'nin eski genel sekreteri Adnan Keskin, Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül'e destek verirken, CHP Genel Sekreteri Önder Sav'ı 40 milyar lira rüşvet aldığı iddia edilen CHP Mamak İlçe Başkanı Ayhan Çamalan'ı, bile bile görevde tutmakla suçladı.
Haber: ZİHNİ ERDEM / Arşivi

ANKARA - CHP'nin eski genel sekreteri Adnan Keskin, Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül'e destek verirken, CHP Genel Sekreteri Önder Sav'ı 40 milyar lira rüşvet aldığı iddia edilen CHP Mamak İlçe Başkanı Ayhan Çamalan'ı, bile bile görevde tutmakla suçladı. Ankara milletvekili Mehmet Tomanbay da olayı eleştirirken, Sarıgül'e sahip çıktı. CHP'de muhalifler Sarıgül konusunda bölündü.
3 Kasım seçimleri öncesinde Adıyaman'dan milletvekilli adaylığı için CHP'ye başvuran Yalçın Yıldırım'ın Mamak İlçe Başkanı Çamalan'a 40 milyar lira vererek adaylığını kesinleştirmesini istediği, amacına ulaşamayınca da parti kararıyla parayı iade ettiği öne sürülmüştü.
Adnan Keskin, CHP'li Sav'ın, rüşvet aldığı para ile ev satın aldığına ilişkin elinde belge olduğu halde Çamalan'la ilgili savcılığa suç duyurusunda bulunmadığını öne sürdü. Keskin'in iddiaları şöyle: "Sav bu pislikleri bildiği halde Çamalan'ı görevden almayarak, 7 ay daha CHP Mamak İlçe Başkanlığı görevinde kalmasına göz yumdu. Üstelik bu kişi hakkında savcılıklara dolandırıcılık yaptığı için şikâyetler yapılmıştı. Bunlardan Sav'ın da, haberi olmuştu. Sav rüşvet ortaya çıkınca harekete geçmek zorunda kaldı ve rüşvet karşılığı alınan evi geri verdirdi. Ancak rüşvet alanla da verenle de ilgili suç duyurusunda bulunmadı."
Sav'ın olayı örtbas ettiği için suç işlediğini ileri süren Keskin, "Çamalan halen CHP üyesi. Bu durum, parti yönetiminin kendi değirmenine su taşıyanların her türlü yolsuzluğuna göz yumduğununu, kendi değirmenlerine şu taşımayanları ise katlettiğini açık bir örneği" dedi. Keskin, Sav ve Çamalan ile ilgili savcılığa suç duyurusunda bulunacağını söyledi.
Sarıgül'e destek
Keskin dünkü yazılı açıklamasında da CHP yönetimi tarafından disiplin kuruluna sevk edilen Şişli Belediye Başkanı Sarıgül'e destek verdi. CHP'yi muhaliflere yönelik uygulamaları nedeniyle eleştiren Keskin, "CHP Merkez yöneticileri beceriksizlik ve başarısızlıklarını partililerin ve toplumun gündeminden uzak tutabilmek için soykırım yapmaya, kurtuluş simidi gibi sarılmaktadırlar. Sarıgül'ün partiden ihracı için devreye sokulan uygulamalar bunun son örneğini oluşturmakadır" dedi.
CHP Ankara Milletvekili Tomanbay da, CHP'li bir ilçe başkanının işlediği yüz kızartıcı bir suçun parti yönetimi tarafından örtbas edilmeye çalışıldığını öne sürerek, "Milletvekili seçildiğim bölgemin bir ilçesinde yaşanan bu olay utanç vericidir" dedi. Tomambay, Sarıgül'ün Mersin mitingine katılacağını açıkladı.
Miting yasağına tepki
Ankara Milletvekili İsmail Değerli de Sav'ın yayımladığı, Sarıgül'ün Mersin mitingiyle ilgili genelgeyi eleştirdi. Değerli, şöyle dedi: "Milletvekilleri özgür iradeleriyle davranırlar. Dünyanın hangi sosyal demokrat partisinde böyle yasaklar var. Milletvekilleri şu toplantıya katılmayın diye tehdit edilemez."
Milletvekillerinin oluşturduğu İktidara Yürüyüş Hareketi ise, Sarıgül karşışında bölündü. Hareket, çarşamba günü 30 kişinin katılımıyla bir toplantı düzenleyerek, Sarıgül'ün durumunu değerlendirdi. Muhalifler arasında görüş birliği sağlanamadı. Ahmet Güryüz Ketenci'nin bulunduğu grup, "Sarıgül'e destek verilmemesini isterken, diğer grup, "Bu olaya muhalefet olarak sessiz kalamayız" diyerek Sarıgül'e destek verilmesi gerektiğini savundu.